Poslední dobou se to kouči jenom hemží – životní kouč, kariérní kouč, transformační kouč… Pod tímto pojmem se schovává mnoho profesí, které ale velmi často se skutečným koučinkem mají pramálo společného. Co to tedy je koučink? A co můžeš od koučinku čekat? 

V následujících sedmi bodech uvidíš, jak ti koučink pomůže zlepšit život a poznat lépe sebe sama.

1. Koučink je rozhovor o tobě: Kouč se ptá, klient odpovídá

Koučink je rovnocenný rozhovor nebo spíš série rozhovorů s cílem zlepšit tvou situaci a najít řešení tvých problémů. Kouč klade otázky, nehodnotí, pouze tě vede a k uvědomění tvého potenciálu a dosažení toho, co chceš.

2. Dáš sebe na první místo a naučíš se něco o sobě

Najdeš si čas pro sebe a přemýšlení o svém životě. Utřídíš si myšlenky, uděláš si v sobě pořádek a naučíš se něco o sobě. K tomu ti kouč vytvoří bezpečný prostor, bude tě hýčkat svou pozorností. Ty mimo jiné ucítíš, že na tobě a tvém názoru skutečně záleží.

3. Na tématu tolik nezáleží, hlavní je klik s koučem

Za koučem můžeš přijít s jakýmkoliv problémem. Pokud je to oblast, kterou neřeší, pošle tě za jiným odborníkem. Hlavní ale je, aby ti s ním bylo dobře a mohla ses otevřít. Více se dočteš mém v článku Jak se pozná dobrý kouč? Je to profesionál, který ti lidsky sedne.

4. Kouč tě chápe, i když nezná všechny detaily

Kouč se o tebe zajímá, empaticky naslouchá a respektuje tvé pocity a osobnost. Nemá ale odpovědi na všechno a nemusí znát tvou celou situaci na 100%. Respektuje, že ty jsi největší expert na svůj život a že si nejlépe poradíš, co dělat.

5. Poradíš si a převezmeš zodpovědnost za svůj život

Díky koučinku převezmeš zodpovědnost za své problémy. Přijdeš si na vlastní odpovědi a po malých krůčcích začneš měnit svůj život k lepšímu. Kouč tě změnami provádí, pomáhá najít směr, ale nepodniká kroky za tebe.

6. Z počáteční „bezmoci“ se budeš cítit „znovumocně“

Na začátku nejspíš přijdeš s nějakým problémem, negativní situací nebo krizí, se kterou si nevíš rady. Možná už jsi se ptala na radu přátel nebo jiných odborníků, ale stále se točíš v kruhu. Během koučinku se změní tvůj postoj, začneš vidět řešení a vymýšlet plán.

7. Koučink je o přítomnosti a budoucnosti

Koučink ti pomůže, když se chceš dívat vpřed, ale už ne tolik zpět. Neřeší minulé zkušenosti, traumata a emoční bloky jako terapie. Neříká, kde se problém vzal a proč. Spíše nabízí jinou perspektivu s cílem přijít na nějaké řešení nebo situaci přijmout.

A co čekat od kručinku prakticky?

Co můžeš čekat od koučinku oproti mentoringu a terapii?

Koučink ti pomůže, když si chceš přijít na vlastní odpovědi. Spočívá v kladení dobrých otázek a koučovacích technikách, které tě od problémů nasměrují k jejich řešení nebo alespoň k uvědomění jejich příčin. Na konci si řekneš: “Takto to chci, toto je moje.” 

Oproti tomu během mentoringu ti mentor předá své zkušenosti a poradí, co můžeš vyzkoušet. Dá ti svůj pohled na věc, hotové řešení na tvou situaci. Na konci si řekneš: “Toto říká Denisa, zkusím to taky.” nebo „zkoušet to nebudu, udělám si to po svým.“

Jak se liší od psychoterapie? Koučink ani mentoring terapii nenahrazují. Neříkají, kde se vzal jaký problém v minulosti. Nabízí jinou perspektivu na něj s cílem přijít na nějaké řešení nebo situaci přijmout. Terapií je vhodné začít, pokud máš těžké psychické problémy nebo jsi myšlenkami hodně v minulosti.

Když tápáš v tom, jak a čím začít, přečti si článek Jak začít se seberozvojem? 7 tipů, jak se v seberozvoji neztratit.

A co čekat od koučinku prakticky?

Když na sobě chceš pracovat a najít řešení, která vydrží, počítej s pravidelným koučováním. Jedna schůzka ti pomůže pouze tehdy, pokud přesně víš, co chceš, a máš předem jasný cíl (např. chceš naplánovat projekt nebo stojíš před nějakým větším rozhodnutím). 

V ostatních případech se doporučuji s koučem potkávat alespoň jednou za 14 dní po dobu několika měsíců. Délka jednoho koučování se pohybuje mezi hodinou až dvěma a stojí od tisícikoruny do desítek tisíc za hodinu. Alternativou ke koučinku, obzvlášť, pokud se seberozvoji již chvíli sama věnuješ může být tzv. sebekoučink. Jak se stát sama sobě koučem, se dočteš v mém dalším článku.

Před tím, než si vybereš svého kouče nebo koučku, si je vždycky nejdřív vyzkoušej. Domluv si schůzku zdarma a zjisti, jestli je ti kouč nebo koučka sympatická a jestli ti umí s tvým tématem pomoct.

A pokud ti kouč nesedne hned na poprvé, nevzdávej to a hledej dál. Když totiž najdeš toho pravého, otevřou se ti možnosti rozvoje, o kterých jsi do té doby nejspíš ani nevěděla…

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření.

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že si zarezervuješ nezávaznou schůzku. Během 30 minut probereme, co tě zajímá.