Poslední dobou se to kouči jenom hemží – životní kouč, kariérní kouč, sales kouč… Pod tímto pojmem se schovává mnoho profesí, které ale velmi často se skutečným koučinkem mají pramálo společného. Co to tedy je koučink? A co můžeš od koučinku čekat? 

V následujících sedmi bodech uvidíš, jak ti koučink pomůže zlepšit život a poznat sebe sama.

1. Koučink je rozhovor o tobě: Kouč se ptá, klient odpovídá

Koučink je rovnocenný rozhovor nebo spíš série rozhovorů s cílem zlepšit tvou situaci a najít řešení tvých problémů. Kouč klade otázky, nehodnotí, neradí, pouze tě vede a k uvědomění tvého potenciálu a dosažení toho, co chceš.

2. Dáš sebe na první místo a naučíš se něco o sobě

Najdeš si čas pro sebe a přemýšlení o svém životě. Utřídíš si myšlenky, uděláš si v sobě pořádek a naučíš se něco o sobě. K tomu ti kouč vytvoří bezpečný prostor, bude tě hýčkat svou pozorností. Ty mimo jiné ucítíš, že na tobě a tvém názoru skutečně záleží.

3. Na tématu tolik nezáleží, hlavní je klik s koučem

Za koučem můžeš přijít s jakýmkoliv problémem. Pokud je to oblast, kterou neřeší, pošle tě za jiným odborníkem. Hlavní ale je, aby ti s ním bylo dobře a mohla ses otevřít. Více se dočteš mém v článku Jak se pozná dobrý kouč? Je to profesionál, který ti lidsky sedne.

4. Kouč tě chápe, i když nezná všechny detaily

Kouč se o tebe zajímá, empaticky naslouchá a respektuje tvé pocity a osobnost. Nemá ale odpovědi na všechno a nemusí znát tvou celou situaci na 100%. Respektuje, že jsi největší expert na svůj život a že si nejlépe poradíš, co dělat.

5. Poradíš si a převezmeš zodpovědnost za svůj život

Díky koučinku převezmeš zodpovědnost za své problémy. Přijdeš si na vlastní odpovědi a po malých krůčcích začneš měnit svůj život k lepšímu. Kouč tě změnami provádí, pomáhá najít směr, ale nevymýšlí řešení ani nepodniká kroky za tebe.

6. Z počáteční „bezmoci“ se budeš cítit „znovumocně“

Na začátku nejspíš přijdeš s nějakým problémem, negativní situací nebo krizí, se kterou si nevíš rady. Možná už jsi se ptala na radu přátel nebo jiných odborníků, ale stále se točíš v kruhu. Během koučinku se ale změní tvůj postoj, začneš vidět řešení a vymýšlet plán.

7. Koučink je o přítomnosti a budoucnosti

Koučink ti pomůže, když se chceš dívat vpřed, ale už ne tolik zpět. Neřeší minulé zkušenosti, traumata a emoční bloky jako terapie. Neříká, kde se problém vzal a proč. Spíše nabízí jinou perspektivu s cílem přijít na nějaké řešení nebo situaci přijmout.

To, co můžeš čekat od koučinku se mnou a jak to probíhá, najdeš na stránce Koučink.

A co čekat od kručinku prakticky?

A co čekat od koučinku prakticky?

Když na sobě chceš pracovat a najít řešení, která vydrží, počítej s pravidelným koučováním. Jedna schůzka ti pomůže pouze tehdy, pokud přesně víš, co chceš, a máš předem jasný cíl (např. chceš naplánovat projekt nebo stojíš před nějakým větším rozhodnutím).

V ostatních případech se doporučuji s koučem potkávat alespoň jednou za 14 dní po dobu několika měsíců. Délka jednoho koučování se pohybuje mezi hodinou až dvěma a stojí od 600Kč do desítek tisíc za hodinu.

Více si můžeš přečíst v článku Kolik stojí kouč? Proč se vyplatí investovat do seberozvoje? Mojí aktuální nabídku najdeš na stránce Cena & Kontakt.

Před tím, než si vybereš svého kouče nebo koučku, si je vždycky nejdřív vyzkoušej. Domluv si úvodní schůzku zdarma a zjisti, jestli je ti kouč nebo koučka sympatická a jestli ti umí s tvým tématem pomoct.

A pokud ti kouč nesedne hned na poprvé, nevzdávej to a hledej dál. Když totiž najdeš toho pravého, otevřou se ti možnosti rozvoje, o kterých jsi do té doby nejspíš ani nevěděla.

O mně

Jmenuji se Denisa a své klienty vedu k zažehnutí jiskry a úspěchu v životě.

Věřím, že život není od toho, abychom ho přežili, ale spíš si ho užili. Důležité při tom podle mě je dostat všudypřítomný stres pod kontrolu dřív, než začne kontrolovat nás.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že se objednáš na úvodní schůzku se mnou.