Rozhodnutí je na světě. Začnu se sebou něco dělat! Začnu chodit na koučink! Takže nejspíš právě sedíš u počítače a hledáš a hledáš… Možná si říkáš „Těch koučů je tolik! Jak se v tom mám zorientovat? Kdo z nich je dobrý kouč? A kdo mi dokáže pomoct?“

Koučink nabízí mnoho výhod – vyřešíš své problémy, naučíš se nové dovednosti a tvůj život se rychle otočí k lepšímu. Pod zásadní podmínkou, že najdeš dobrého kouče.

Jenže v poslední době se s kouči doslova roztrhl pytel. Za kouče se z hlediska legislativy může prohlásit úplně kdokoliv – bez vzdělání, bez zkušeností, bez předpokladů.

Pojďme se nejdřív podívat na to, co dobrý kouč dělá a nedělá.

Co dělá dobrý kouč?

 • Empaticky naslouchá, reflektuje situaci, klade otázky a nastavuje zrcadlo.
 • Je během koučování nestranný, zajímá se o tebe a respektuje tvé názory i pocity.
 • Pomáhá ti definovat cíl koučování a vede tě k uvědomování nových věcí a souvislostí.
 • Soustředí se na tvé vlastní řešení a pozitivní cíle.
 • Dodržuje důvěrnost vůči klientům a řídí se etickým kodexem koučů.
 • Respektuje, že klient může koučink kdykoliv ukončit.

Co nedělá dobrý kouč?

 • Nehodnotí, netlačí, nevnucuje své názory, nemanipuluje ani nevyžádaně neradí.
 • Nechová se jako kamarád nebo příbuzný.
 • Neutvrzuje v problémech a nezhoršuje situaci.
 • Nezobecňuje a nezlehčuje problémy
 • Neobviňuje tě za tvé jednání ani rozhodnutí.

A jak to dělám já? To si můžeš přečíst na stránce Koučink.

Co dělá a co nedělá dobrý kouč? A jak ho poznáš?

6 tipů, jak poznat dobrého kouče

Nároky na kouče nejsou zcela malé a ne každý na to má ty správné předpoklady. Jelikož kouč je klíčem k tvému úspěchu, doporučuji se při výběru řídit následujícími tipy a také vlastním pocitem, jaký z něho máš.

1. Podívej se, jakou má kouč profesní certifikaci a jaký trénink absolvoval

Certifikace je prvním indikátorem toho, že kouč má kvalifikaci a zkušenosti potřebné k poskytování kvalitních služeb. Tady ale pozor na to, že certifikát lze získat jak v rámci krátkého online kurzu, tak několikaměsíčního výcviku. Zaměř se především na kouče, kteří mají certifikaci od International Coach Federation (ICF) nebo Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).
Můj certifikát transformačního koučinku od MŠMT najdeš tady.

2. Projdi si koučovu online prezentaci, sociální média, reference a zpětnou vazbu

Dobrý kouč bude mít nějakou online prezentaci a pozitivní reference. Ty najdeš buď na jeho webu a na sociálních sítích, nebo si vyžádej kontakt na několik klientů. V ideálním případě začni tím, že se zeptáš svých přátel, jestli nějakého dobrého kouče neznají.
Mé reference najdeš mimo jiné na úvodní straně webu.

3. Pokud chceš řešit konkrétní věc, zaměř se na koučovu specializaci

Pokud máš specifický problém, na který se chceš zaměřit, hledej kouče přímo se specializací v této oblasti. To poznáš dle certifikace, zkušeností a referencí. Například pokud chceš probrat své životní změny nebo osobní krizi, obrať se na transformačního kouče.

4. Zjisti, jestli tě inspiruje koučův životní příběh

Dobrý kouč by neměl učit to, co sám neumí. Z jeho prezentace by mělo být zřejmé, že sám na sobě pracuje, rozvíjí se a vzdělává v oboru. Má zkušenosti s koučováním nebo terapií z pozice klienta. Nečekej ale, že má vše vyřešené – i dobrý kouč je jen člověk. Právě díky tomu tě dovede nejen lépe pochopit, ale i inspirovat k dalšímu rozvoji.
Více o mém příběhu se můžeš dočíst na stránce O mně.

5. Ověř si, jestli ti sedí jeho koučovací styl

Kouč by ti měl být sympatický jednak jako člověk, tak jako profesionál. Je důležité cítit se s ním bezpečně, mít pocit, že ti naslouchá a plně se věnuje tvým potřebám. Jen díky tomu totiž můžeš otevřeně mluvit o čemkoliv. Ideálně si ho „ochutnej“ díky krátkému koučinku zdarma.

6. Zjisti, co od koučinku s koučem čekat

Dobrý kouč ti vysvětlí svůj koučovací proces a to, co od spolupráce můžeš očekávat. Budeš mít tak hned jasnější představu o tom, jak koučování funguje. Dobrý kouč tě povede k převzetí zodpovědnosti za tvůj život a malými kroky ke změnám v tvém životě. Netlačí na tebe ani neslibuje, kdy dosáhneš jakého cíle, jelikož to záleží hlavně na TOBĚ.

Dobrého kouče poznáš díky úvodní schůzce zdarma

Dobrý kouč se nejlépe pozná na úvodní schůzce zdarma

První tři body je relativně snadné zjistit z koučova webu nebo ze sociálních sítí. Poslední tři body ale odhalíš až osobní zkušeností.

Většina z nás za tímto účelem nabízí nezávaznou úvodní schůzku zdarma. Během ní se obě strany představí a naťuknou koučovací téma. Vzájemně tak online otestujeme, jestli by to mezi námi mohlo fungovat a jestli téma spadá do mé specializace. Dobrý kouč tě na této schůzce vyslechne, nasdílí něco o sobě a vysvětlí koučovací postup. Jestli je dobrý poznáš i dle toho, že si sám své klienty vybírá, namísto aby se ti snažil vnutit službu, kterou nepotřebuješ, nebo zhoršoval tvou situaci, abys s ním začala spolupracovat. 

A když to neklapne na první dobrou, nezoufej a nevzdávej to. Dobrý kouč, který ti sedne, ti pomůže nejen otevřít možnosti, o jakých tajně sníš, ale také jich dosáhnout.

A to za trochu hledání a zkoušení určitě stojí!

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka provádím ženy k jejich skutečné autenticitě, zdravé sebehodnotě a životnímu poslání.

Věřím, že život není od toho, abychom ho přežili, ale abychom ho prožili. Důležité při tom podle mě je dostat všudypřítomný stres pod kontrolu dřív, než začne kontrolovat nás.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že se objednáš na úvodní schůzku.