Jak poznáš, že jsi ve stresu? Stres se projevuje jako reakce těla na zátěžovou situaci a životní změnu. Tyto změny mohou být pozitivní i negativní. Například se může jednat o stres ze svatby nebo plánování dovolené, ale také o stres z výpovědi v práci nebo z nemoci.
Kdykoliv cítíme ohrožení, aktivuje se stresová reakce. Ta nás připraví na „boj“, „útěk“, nebo „zamrznutí“, což nám pomáhá přežít v zátěžové situaci. Vždy však záleží na poměru míry a intenzity stresorů a naší schopností je zvládat.
Když je zátěž vyšší, čelíme nezdravé míře stresu, vzniká vnitřní napětí a je narušena rovnováha celého organismu. V současné době jsme často a intenzivně vystaveni stresu a tak jsme si na to tak zvykli, že to považujeme za normální a nevěnujeme tomu dostatečnou pozornost.
Jak se projevuje stres a přirozená stresová reakce?
Pokud chceme míru stresu v našem životě snížit, potřebujeme si nejdřív uvědomit, jak se stres vůbec projevuje. Díky tomu hned poznáš, že jsi ve stresu a můžeš zkusit stres ovládnout dřív, než ovládne tebe. Použít k tomu potom můžeš například techniku Kýbl stresu, kterou si můžeš stáhnout zdarma na mém webu.
1. Šok a příprava na boj nebo útěk
Vyhlásí se poplach, energie je společně s kyslíkem posílána do mozku, do svalů, srdce a plic. Vyplavuje se adrenalin a noradrenalin, vzniká šok. Stoupá krevní tlak a tělo se připraví na fyzickou reakci „bojuj nebo utíkej“. Pokud je ale nebezpečí psychické a k fyzické reakci nedojde, stresové hormony tělo nedokáže snadno odbourat. Je proto potřeba stres z těla dostat nějakou fyzickou aktivitou.
Pokud cítíš, že namísto reakce „bojuj nebo uteč“ častěji před důležitou událostí nebo rozhovorem cítíš spíš „zamrazení a paralýzu“, podívej se na tipy v článku Jak se přestat stresovat a rychle se psychicky uklidnit.
2. Odolávání, adaptace a zamrznutí
V této fázi tělo produkuje hormony kortizol a kortizon. Odolává stresu a vytváří podmínky pro přečkání a překonání situace, připravuje se na delší boj. Doléhá únava a snižuje se výkon.
Jak zvyšovat svou odolnost vůči stresu se dočteš v článku Chceš nad stresem vyzrát? Pracuj na své odolnosti vůči stresu.
3. Vyčerpání a zhroucení
Pokud se situace nevyřešila, organismus se postupně vyčerpá a podléhá stresu. Začnou se projevovat různá psychosomatická onemocnění nebo dojde k vyhoření.
Tomu, jak předejít zhroucení se věnuji v článku Máš toho moc? 10 tipů, jak se nezhroutit a předejít vyhoření.
Jak poznáš, že jsi ve stresu? Projevy v myšlenkách, emocích, chování a na zdraví
Dnes už nečelíme tak často situacím, kdy na nás někdo skutečně útočí a ohrožuje na životě. Naopak ale roste míra stresu psychického. Ten na naše myšlení, emoce, chování a zdraví působí možná ještě negativněji.
Je proto potřeba věnovat pozornost jeho projevům. Díky tomu poznáš, že jsi ve stresu a že s tím potřebuješ něco udělat.
Stres se projevuje v myšlení: Negativní myšlenky, katastrofické scénáře a obavy
- Negativní myšlenky naskakují samy, vedou k prokrastinci, rezignaci a depresi. Na svět se díváme přes černé brýle a náš negativní přístup k životu je často potvrzuje zkušenostmi.
- Negativní scénáře jsou naší vizualizací katastrof v budoucnosti. Přehráváme si v hlavě film s velmi negativním nábojem.
- Myšlenky plné obav a strachů vedou k vnitřnímu napětí, které si vyvoláváme sami. Čím více si děláme o něco nebo někoho starosti, tím více ztrácíme kontrolu nad svými myšlenkami. Obavy tak narůstají do nereálných rozměrů.
Projevy stresu v emocích: Nervozita, výbušnost a potlačování
- Buď nedokážeme emoce kontrolovat, a tak dochází k jejich výbuchům. Jsme podráždění, nervózní a jednáme impulzivně. Míváme prudké změny nálad a obecně horší náladu. To ovlivňuje chování, soustředění a výkonnost. Cítíme bezmoc a beznaděj, úzkosti a únavu, ale nedokážeme se uvolnit a odpočinout. Ztrácíme soucit a ohledy na druhé.
- Nebo emoce potlačujeme z důvodu vlastní ochrany před příliš silnými emocemi. Někdy může nastat až depersonalizace nebo disociace, kdy se odcizíme sami od sebe a svět vnímáme jakoby za sklem. Jedeme na automat, navenek se nás nic nedotkne, ale uvnitř to vře.
Stres se projevuje v chování: Útěk nebo útok
-
Utíkáme tím, že se vyhýbáme povinnostem, kontaktu s lidmi, situaci neřešíme. Při vyhýbání se projevuje krátkodobá úleva, ale problémy se neřešením postupně zhoršují.
-
Útočíme skrze konflikty a nervózní, agresivní chování. Jsme popudliví, snadno se utrhneme kvůli maličkosti, přenášíme zlost do jiných situací či jiného prostředí.
-
Fyzická nervozita bývá nejnápadnějším projevem stresu. zahrnuje neposednost, neschopnost navázat oční kontakt, rychlé mluvení, třes hlasu nebo rukou.
-
Dlouhodobě vede k horším výkonům, nerozhodnosti, nesoustředěnosti, k závislostem a nehodám, problémům se spánkem, obviňování druhých, stažením se ze společnosti, nižším sebeovládáním a schopností se přizpůsobit.
Nervozita a akutní projevy na zdraví
Tělesné reakce se projevují často až po odeznění stresu. Stres totiž působí v akutní fázi jako analgetikum.
-
rychlý krevní oběh, zvýšený tlak, bušení srdce
-
sevření na hrudníku a pocit, že nemůžeme dýchat, nebo naopak zrychlený povrchní dech
-
nepříjemný knedlík v krku a neschopnost polykat
-
časté nucení na záchod a zvýšené pocení
-
bolesti hlavy a migrény
-
svalové napětí v krční oblasti, trapézách nebo bedrech
-
nechutenství nebo naopak nadměrná chuť k jídlu, plynatost, průjem, zvracení
-
snížená chuť na sex
-
studené končetiny nebo naopak pocity horka
Dlouhodobý stres a chronické projevy zdraví
Od roku 1950, kdy lékař Franz Alexander popsal 7 klasických psychosomatických onemocnění, se tento seznam značně rozrostl. Patří tam například:
-
Hypertenze a infarkt
-
Žaludeční vředy
-
Bronchiální astma
-
Neurodermatitida a akné
-
Poruchy štítné žlázy
-
Chronické onemocnění střev
-
Revmatoidní artritida (onemocnění kloubů)
-
Panické ataky a poruchy spánku
-
Onkologická onemocnění
-
Sexuální poruchy
-
Obezita, anorexie, bulimie
- Snížená imunita
Musím se přiznat, že dřív byl stres můj životní styl. Být ve stresu bylo pro mě naprosto normální. Nevěděla jsem ani, že by to mohlo být jinak. Ve skutečnosti jsem se stresovala tak moc, že jsem těsně před třicítkou totálně vyhořela a několik měsíců jsem zvládla jen odpočívat. Byla to lekce, na kterou se nezapomíná. Pochopila jsem, jak je stres škodlivý a jaké negativní účinky má nezdravý stres na naše myšlení, emoce, chování a zdraví.
Díky tomu ale vím, že ačkoliv se to může zdát obtížně nebo nereálně, úspěchu v životě je možné dosáhnout i v klidu.
Sebekoučovací technika Kýbl stresu zdarma
Věřím, že život není od toho, abychom ho přežili, ale abychom ho prožili. Důležité při tom podle mě je dostat všudypřítomný stres pod kontrolu dřív, než začne kontrolovat nás.
Je zcela zřejmé, že nezdravý stres má velmi mnoho negativních důsledků na naše myšlení, emoce, chování a zdraví. Proto je potřeba vědět, jak se projevuje. To, že hned poznáš, kdy jsi ve stresu, ti pomůže s ním efektivně pracovat.
S nervy v kýblu ti taky pomůže můj sebekoučovací minikurz Kýbl stresu, díky kterému se podíváš na to, co všechno tě momentálně stresuje a co tě stresu efektivně zbavuje. Názorně uvidíš, jaký je poměr mezi tvými aktuálními stresory a tvou schopností se se stresem vyrovnat.
Díky této technice si vymyslíš vlastní anti-stresovou strategii a dokážeš ovládnout stres dříve, než začne ovládat tebe.
O mně
Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření.
Začít můžeš hned a zdarma tím, že si stáhneš minkurz Kýbl stresu a uvidíš, jak se stresem lépe pracovat.