Všichni toužíme po tom v životě uspět. Jak ale na to? A je vůbec možné v dnešním světě dosáhnout úspěchu v klidu?

Život může být hektický a náročný, ale to neznamená, že nemůžeš mít to, po čem toužíš a sníš. Ani to neznamená, že to nejde v pohodě a v klidu. Ačkoliv se nám spousta lidí už od malička snaží namluvit, že úspěch není zadarmo, musí se vydřít a ideálně se u toho dření máme hodně stresovat. Myslíme si, že si úspěch nezasloužíme a když ho dosáhneme, cítíme se jako podvodníci. Vnitřní klid se v tomto uspěchaném světě nenosí a může zdát jako něco téměř nedosažitelného.

Ať už sníš v životě o čemkoliv, ze své zkušenosti můžu říct, že úspěch není jen o tvrdé práci a neúnavném úsilí. Je hlavně o tom, jak si udržet klid, soustředit se na to, co je skutečně důležité, a pracovat na svém sebevědomí. 

Taky je to o tom pochopit, že úspěch není cíl, ale cesta. Svoboda spočívá v tom, že se rozhodneš, co chceš a kam míříš. Odvaha ti pomůže vyrazit a životní nadhled si to pořádně užít. Když se rozhodneš vyrazit za úspěchem, připrav se na to, že cesta bude kamenitá a plná vzestupů i selhání. Díky nadhledu ale nezabředneš do detailů, selhání a trápení, ale budeš shora pozorovat, jak odvážně kráčíš ke svému cíli.

Nezapomeň, že dřina přitahuje dřinu, zatímco klid přitahuje více klidu. Pokud chceš v životě uspět, hledej tu správnou rovnováhu mezi děláním a nicneděláním, mezi klidem a akcí.

11 kroků, jak v životě uspět v klidu

11 kroků, jak v životě uspět v klidu

Následující tipy ti pomohou, jak nejen dosáhnout úspěchu v klidu, ale taky jak zlepšit svůj každodenní život a užívat si cestu k úspěchu s nadhledem.

1. Definuj, co pro tebe znamená v životě uspět

Každý z nás má své vlastní představy o úspěchu. Pro někoho je to hodně peněz, pro někoho pocit štěstí a pro jiného spokojené vztahy. Někdo chce dosáhnout úspěchu v práci, někdo v osobním životě a někdo se snaží najít rovnováhu mezi oběma. To, co pro tebe znamená úspěch by mělo hlavně odpovídat tvým hodnotám, prioritám a životnímu stylu

2. Stanov si konkrétní cíle na cestě k úspěchu

Když už víš, co pro tebe znamená v životě uspět, můžeš si stanovit konkrétní cíle, které ti to pomohou dosáhnout. Cíle by měly být SMART – specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově omezené. Bez jasně definovaného cíle je totiž obtížné mít úspěch v jakékoliv oblasti života.

3. Najdi si svůj vnitřní smysl, své Proč chceš v životě uspět

Pro dosažení úspěchu v životě je důležité najít svůj vlastní smysl života. Pokud nevíš, co je tvým cílem, co ti dává a nedává smysl, je obtížné se soustředit a motivovat. Najdi své vnitřní hodnoty a priority, abys mohla směřovat své úsilí správným směrem. Vnitřní motivace tě požene vpřed a bude podporovat tvé cíle pozitivním přístupem. 

4. Plánuj, jak dosáhnout úspěchu v klidu

Rozlož si své cíle na menší dosažitelné kroky a realisticky zohledni své časové možnosti a schopnosti, přidej si tam ještě rezervu. Plánuj nejen dosažení cílů, ale taky své úkoly na každý den a týden dopředu. Nezapomeň plány pravidelně vyhodnocovat. To ti pomůže udržet se na správné cestě, budovat nové návyky, předvídat stresové situace a snížit strach z nejistoty.

5. Pracuj na svých cílech a cvič se v sebekontrole

Uspět v životě není samo od sebe, zkratky neexistují (a pokud ano, tak dlouhodobě nefungují). Úspěchu se dosahuje postupnými kroky – důsledně a trpělivě. Sebekontrola je proto klíčová. Je důležité umět odolat pokušení okolo sebe a soustředit se na své cíle. Když se naučíš ovládat své emoce i reakce na situace a neztrácet se v nekontrolovaném stresu, budeš mít mnohem větší šanci dosáhnout úspěchu v klidu. Pomoci ti mohou například relaxační techniky, jako je meditace nebo hluboké dýchání, aby ses dokázala uklidnit v těžkých situacích.

6. Posiluj svou odolnost vůči stresu a udržuj zdravý životní styl

Zdravý životní styl má obrovský vliv na naši produktivitu, psychiku a schopnost udržet si pohodu a vnitřní klid. Snaž se jíst zdravě, pravidelně cvičit a dostatečně spát. Další tipy najdeš v článku Chceš nad stresem vyzrát? Posiluj svou odolnost vůči stresuTyto zdravé návyky ti pomohou udržet si fyzickou i mentální kondici a odolávat stresu.

7. Mysli pozitivně

Pozitivní myšlení je na tvé cestě klíčové. Pokud se totiž budeš zaměřovat na negativní myšlenky a strachy, nebudeš nikdy schopna dosáhnout úspěchu v klidu. Změň svůj postoj k životu. Zaměřuj se na pozitivní věci, připomínej si a oslavuj své úspěchy. Buď vděčná za to, co š, ne pouze čeho dosáhneš. Vděčnost ti pomůže udržet pozitivní přístup a důvěru ve své schopnosti.

8. Uč se ze zkušeností (zejména ze svých chyb a neúspěchů)

Neúspěchy jsou součástí každé cesty k úspěchu. Kdo nechyboval, nic nezískal ani se nic nenaučil. Neboj se dělat chyby a netrap se jimi příliš. Změň svůj postoj a hledej poučení, která tě můžou posunout dál. Podívej se na to, co se ti podařilo, co se naopak tolik nepodařilo a jak by to šlo příště udělat líp. Buď otevřená novým výzvám a neboj se věci změnit a hledat něco nového. Cesta k úspěchu může být plná překážek, ale s pozitivním přístupem a flexibilitou překonáš téměř cokoliv.

9. Komunikuj a spoléhej na podporu kolem sebe

Komunikace s ostatními lidmi, schopnost říct si o pomoc a spolupracovat jsou klíčem k úspěchu. Měj kolem sebe lidi, kteří tě podporují, motivují a inspirují, pracuj na budování silných vztahů a sdílej své sny a cíle. Uč se poslouchat a respektovat názory a postoje druhých lidí. Zároveň si ale buď vědoma svého postavení a neboj se vyjádřit svůj názor. Pokud máš pocit, že nevíš, kde najít podporu, můžeš se obrátit na profesionálního terapeuta, mentora nebo kouče.

10. Udržuj rovnováhu v životě

Úspěch není jen o tvrdé práci, sebekontrole a neúnavném úsilí, ale taky o radosti, klidu a získávání energie. Klíčem k tomu, jak dosáhnout úspěchu v klidu, je tedy udržovat rovnováhu mezi prací a osobním životem. Pravidelně věnuj čas zábavě a péči o sebe a lidem kolem sebe. Díky tomu načerpáš novou energii, dosáhneš úspěchu v klidu a předejdeš přetížení, únavě a vyhoření.

11. Věř si, buď trpělivá a nikdy neztrácej naději

Úspěch nepřichází přes noc. Je proto důležité mít trpělivost a důvěru v proces. Věnuj se svým cílům každý den, každý den udělej alespoň něco a věř, že dokážeš uspět. Nežádej po sobě příliš rychlé výsledky, ale soustřeď se na průběh a užívej si každý krok. Úspěch může trvat dlouho. Pokud ale budeš pevně věřit v sebe a to, že to dokážeš, budeš skutečně schopna v životě uspět v klidu. Jak si víc věřit a uspět sebevědomě se dočteš v mém článku o Sebevědomí a sebedůvěře.

Koučink se mnou ti pomůže v životě uspět. Sebevědomě. Bez stresu. V klidu.

Můj kurz ti pomůže dosáhnout úspěchu sebevědomě, bez stresu a v klidu

Dosáhnout úspěchu v klidu není nemožné. Pamatuj si, že klid a úspěch jsou vzájemně propojeny. Když si udržíš klid a rovnováhu, budeš mít větší šanci dosáhnout toho, co opravdu v životě chceš. A když toho náhodou nedosáhneš, prožiješ svůj život s vnitřním klidem a pocitem, že jsi šla za svými sny. Podle mě je vždycky lepší se snažit a věřit, než hodit flintu do žita a jenom si stěžovat.

Pokud budeš na sobě pravidelně pracovat, mášvelkou šanci v životě uspět a dosáhnout svého úspěchu v klidu. Uspět v klidu není snadné a velmi úzce souvisí s kvalitou našich návyků. Vyžaduje to mimo jiné pečlivé plánování, nastavení realistických cílů a udržení motivace nezbytné ke kontinuálnímu zlepšování. S tím ti poradí můj kurz Nový návyk – Nová JÁ. Jednak ti pomůže zrekapitulovat to, kde se právě nacházíš, změnu efektivně naplánovat, nastavit cíle a menší kroky směřující z komfortní zóny. Navíc ti také díky pravidelné 30ti-denní emailové podpoře pomůže vytrvat a naučí tě motivovat se dál sama.

Použitím strategií v tomto článku, které jsou prakticky uchopené i v tomto kurzu, si vytvoříš stabilní základy pro dosahování svých cílů a neustálý osobní růst. Mně osobně tento postup pomohl nejen zhubnout, ale také napsat dva e-booky a úspěšně podnikat.

 Pevně totiž věřím a sama jsem toho konečně důkazem, že úspěchu je možné dosáhnout sebevědomě, bez stresu a v klidu. 

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka provádím ženy k jejich skutečné autenticitě, zdravé sebehodnotě a životnímu poslání.

Věřím, že život není od toho, abychom ho přežili, ale abychom ho prožili. Důležité při tom podle mě je dostat všudypřítomný stres pod kontrolu dřív, než začne kontrolovat nás.

Začít můžeš hned tím, že se pustíš do mého kurzu Nový návyk – Nová JÁ