Všichni toužíme po tom v životě uspět. Jak ale na to? A je vůbec možné v dnešním světě dosáhnout úspěchu v klidu?

Život může být hektický a náročný, ale to neznamená, že nemůžeš mít to, po čem toužíš a sníš. Ani to neznamená, že to nejde v pohodě a v klidu. Ačkoliv se nám spousta lidí už od malička snaží namluvit, že úspěch není zadarmo, musí se vydřít a ideálně se u toho dření máme hodně stresovat. Myslíme si, že si úspěch nezasloužíme a když ho dosáhneme, cítíme se jako podvodníci. Vnitřní klid se v tomto uspěchaném světě nenosí a může zdát jako něco téměř nedosažitelného.

Ať už sníš v životě o čemkoliv, ze své zkušenosti můžu říct, že úspěch není jen o tvrdé práci a neúnavném úsilí. Je hlavně o tom, jak si udržet klid, soustředit se na to, co je skutečně důležité, a pracovat na svém sebevědomí. 

Taky je to o tom pochopit, že úspěch není cíl, ale cesta. Svoboda spočívá v tom, že se rozhodneš, co chceš a kam míříš. Odvaha ti pomůže vyrazit a životní nadhled si to pořádně užít. Když se rozhodneš vyrazit za úspěchem, připrav se na to, že cesta bude kamenitá a plná vzestupů i selhání. Díky nadhledu ale nezabředneš do detailů, selhání a trápení, ale budeš shora pozorovat, jak odvážně kráčíš ke svému cíli.

Nezapomeň, že dřina přitahuje dřinu, zatímco klid přitahuje více klidu. Pokud chceš v životě uspět, hledej tu správnou rovnováhu mezi děláním a nicneděláním, mezi klidem a akcí.

11 kroků, jak v životě uspět v klidu

11 kroků, jak v životě uspět v klidu

Následující tipy ti pomohou, jak nejen dosáhnout úspěchu v klidu, ale taky jak zlepšit svůj každodenní život a užívat si cestu k úspěchu s nadhledem.

1. Definuj, co pro tebe znamená v životě uspět

Každý z nás má své vlastní představy o úspěchu. Pro někoho je to hodně peněz, pro někoho pocit štěstí a pro jiného spokojené vztahy. Někdo chce dosáhnout úspěchu v práci, někdo v osobním životě a někdo se snaží najít rovnováhu mezi oběma. To, co pro tebe znamená úspěch by mělo hlavně odpovídat tvým hodnotám, prioritám a životnímu stylu

2. Stanov si konkrétní cíle na cestě k úspěchu

Když už víš, co pro tebe znamená v životě uspět, můžeš si stanovit konkrétní cíle, které ti to pomohou dosáhnout. Cíle by měly být SMART – specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově omezené. Bez jasně definovaného cíle je totiž obtížné mít úspěch v jakékoliv oblasti života.

3. Najdi si svůj vnitřní smysl, své Proč chceš v životě uspět

Pro dosažení úspěchu v životě je důležité najít svůj vlastní smysl života. Pokud nevíš, co je tvým cílem, co ti dává a nedává smysl, je obtížné se soustředit a motivovat. Najdi své vnitřní hodnoty a priority, abys mohla směřovat své úsilí správným směrem. Vnitřní motivace tě požene vpřed a bude podporovat tvé cíle pozitivním přístupem. 

4. Plánuj, jak dosáhnout úspěchu v klidu

Rozlož si své cíle na menší dosažitelné kroky a realisticky zohledni své časové možnosti a schopnosti, přidej si tam ještě rezervu. Plánuj nejen dosažení cílů, ale taky své úkoly na každý den a týden dopředu. Nezapomeň plány pravidelně vyhodnocovat. To ti pomůže udržet se na správné cestě, budovat nové návyky, předvídat stresové situace a snížit strach z nejistoty.

5. Pracuj na svých cílech a cvič se v sebekontrole

Uspět v životě není samo od sebe, zkratky neexistují (a pokud ano, tak dlouhodobě nefungují). Úspěchu se dosahuje postupnými kroky – důsledně a trpělivě. Sebekontrola je proto klíčová. Je důležité umět odolat pokušení okolo sebe a soustředit se na své cíle. Když se naučíš ovládat své emoce i reakce na situace a neztrácet se v nekontrolovaném stresu, budeš mít mnohem větší šanci dosáhnout úspěchu v klidu. Pomoci ti mohou například relaxační techniky, jako je meditace nebo hluboké dýchání, aby ses dokázala uklidnit v těžkých situacích.

6. Posiluj svou odolnost vůči stresu a udržuj zdravý životní styl

Zdravý životní styl má obrovský vliv na naši produktivitu, psychiku a schopnost udržet si pohodu a vnitřní klid. Snaž se jíst zdravě, pravidelně cvičit a dostatečně spát. Další tipy najdeš v článku Chceš nad stresem vyzrát? Posiluj svou odolnost vůči stresuTyto zdravé návyky ti pomohou udržet si fyzickou i mentální kondici a odolávat stresu.

7. Mysli pozitivně

Pozitivní myšlení je na tvé cestě klíčové. Pokud se totiž budeš zaměřovat na negativní myšlenky a strachy, nebudeš nikdy schopna dosáhnout úspěchu v klidu. Změň svůj postoj k životu. Zaměřuj se na pozitivní věci, připomínej si a oslavuj své úspěchy. Buď vděčná za to, co š, ne pouze čeho dosáhneš. Vděčnost ti pomůže udržet pozitivní přístup a důvěru ve své schopnosti.

8. Uč se ze zkušeností (zejména ze svých chyb a neúspěchů)

Neúspěchy jsou součástí každé cesty k úspěchu. Kdo nechyboval, nic nezískal ani se nic nenaučil. Neboj se dělat chyby a netrap se jimi příliš. Změň svůj postoj a hledej poučení, která tě můžou posunout dál. Podívej se na to, co se ti podařilo, co se naopak tolik nepodařilo a jak by to šlo příště udělat líp. Buď otevřená novým výzvám a neboj se věci změnit a hledat něco nového. Cesta k úspěchu může být plná překážek, ale s pozitivním přístupem a flexibilitou překonáš téměř cokoliv.

9. Komunikuj a spoléhej na podporu kolem sebe

Komunikace s ostatními lidmi, schopnost říct si o pomoc a spolupracovat jsou klíčem k úspěchu. Měj kolem sebe lidi, kteří tě podporují, motivují a inspirují, pracuj na budování silných vztahů a sdílej své sny a cíle. Uč se poslouchat a respektovat názory a postoje druhých lidí. Zároveň si ale buď vědoma svého postavení a neboj se vyjádřit svůj názor. Pokud máš pocit, že nevíš, kde najít podporu, můžeš se obrátit na profesionálního terapeuta, mentora nebo kouče.

10. Udržuj rovnováhu v životě

Úspěch není jen o tvrdé práci, sebekontrole a neúnavném úsilí, ale taky o radosti, klidu a získávání energie. Klíčem k tomu, jak dosáhnout úspěchu v klidu, je tedy udržovat rovnováhu mezi prací a osobním životem. Pravidelně věnuj čas zábavě a péči o sebe a lidem kolem sebe. Díky tomu načerpáš novou energii, dosáhneš úspěchu v klidu a předejdeš přetížení, únavě a vyhoření.

11. Věř si, buď trpělivá a nikdy neztrácej naději

Úspěch nepřichází přes noc. Je proto důležité mít trpělivost a důvěru v proces. Věnuj se svým cílům každý den, každý den udělej alespoň něco a věř, že dokážeš uspět. Nežádej po sobě příliš rychlé výsledky, ale soustřeď se na průběh a užívej si každý krok. Úspěch může trvat dlouho. Pokud ale budeš pevně věřit v sebe a to, že to dokážeš, budeš skutečně schopna v životě uspět v klidu. Jak si víc věřit a uspět sebevědomě se dočteš v mém článku o Sebevědomí a sebedůvěře.

Koučink se mnou ti pomůže v životě uspět. Sebevědomě. Bez stresu. V klidu.

Můj kurz ti pomůže dosáhnout úspěchu sebevědomě, bez stresu a v klidu

Dosáhnout úspěchu v klidu není nemožné. Pamatuj si, že klid a úspěch jsou vzájemně propojeny. Když si udržíš klid a rovnováhu, budeš mít větší šanci dosáhnout toho, co opravdu v životě chceš. A když toho náhodou nedosáhneš, prožiješ svůj život s vnitřním klidem a pocitem, že jsi šla za svými sny. Podle mě je vždycky lepší se snažit a věřit, než hodit flintu do žita a jenom si stěžovat.

Pokud budeš na sobě pravidelně pracovat, mášvelkou šanci v životě uspět a dosáhnout svého úspěchu v klidu. Uspět v klidu není snadné a velmi úzce souvisí s kvalitou našich návyků. Vyžaduje to mimo jiné pečlivé plánování, nastavení realistických cílů a udržení motivace nezbytné ke kontinuálnímu zlepšování. S tím ti poradí můj program Nová JÁ. Jednak ti pomůže zrekapitulovat to, kde se právě nacházíš, změnu efektivně naplánovat, nastavit cíle a menší kroky směřující z komfortní zóny. Navíc ti také díky pravidelné 30ti-denní emailové podpoře pomůže vytrvat a naučí tě motivovat se dál sama.

Použitím strategií v tomto článku, které jsou prakticky uchopené i v tomto kurzu, si vytvoříš stabilní základy pro dosahování svých cílů a neustálý osobní růst. Mně osobně tento postup pomohl nejen zhubnout, ale také napsat dva e-booky a úspěšně podnikat.

Pevně totiž věřím a sama jsem toho konečně důkazem, že úspěchu je možné dosáhnout sebevědomě, bez stresu a v klidu. 

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření. 

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned tím, že se pustíš do mého programu Nová JÁ.