V dnešní uspěchané době je stres součástí každodenního života. Mnoho lidí se potýká s tím, jak se nezhroutit, účinně předejít vyhoření a udržet si vnitřní klid.
Stres na nás opravdu útočí ze všech stran, někdy zcela zřetelně jako například v práci, rodině nebo při nějaké náročné životní situaci. Jindy zcela nenápadně a skrytě v médiích, zprávách nebo profilech na sociálních sítích.
Více o tom, jak se projevuje stres se dočteš v článku Jak poznáš, že jsi ve stresu?
Nejčastější příčiny stresu, nervového zhroucení a syndromu vyhoření
Na základě své zkušenosti s klienty, vedením týmů i vlastního života řadím mezi ty nejčastější příčiny stresu a vyhoření následující faktory:
- Neschopnost přestat pracovat a závislost na práci (workoholismus)
- Přetížení množstvím úkolů, vysokou mírou zodpovědnosti a nároky (vč. vlastního perfekcionismu)
- Časový stres, prokrastinace a pocit, že neustále něco nestíhám a nedokážu dokončit (např. díky sebesabotáži)
- Nevymezené hranice a strach říkat ostatním (i sobě) „Ne“ (např. kvůli syndromu hodné holky)
- Dlouhodobé napětí v soukromí z důvodu hádek, obav o budoucnost nebo péčí o příbuzné
- Mezilidské vztahy, spolupráce a kontakt s lidmi (obzvlášť, když jde o toxické partnerské vztahy nebo šikanu)
- Nemoci a ztráta blízkého člověka, a to jak v případě smrti, tak i rozvodu nebo odchodu dětí z domova
- Nezaměstnanost, hledání práce a obavy o finance a s tím spojené pocity nejistoty
- Hluk, špatné světlo a příliš mnoho smyslových vjemů
- Příliš mnoho času u obrazovky, mobilního telefonu nebo na sociálních sítích
- Nedostatek spánku snižující pozornost a soustředění (problém se spánkem může být příčinou i následkem stresu)
Pokud chceš analyzovat svou současnou stresovou zátěž, vyzkoušej tento online test v angličtině. Jsou v něm seřazeny životní události dle míry stresu sestavené na základě anamnéz tisíců lidí. Nebo si stáhni zdarma minikurz Kýbl stresu a zanalyzuj si sama, co tě momentálně stresuje, čím si stres kompenzuješ a co tě stresu účinně zbavuje.
Pokud i ty máš někdy pocit, že jsi na pokraji svých sil a bojíš se, že překročíš tu křehkou hranici mezi fungováním a zhroucením, čti dál.
10 tipů, jak se nezhroutit a účinně předejít vyhoření
Vyhoření je stav, kdy člověk překročí svou fyzickou, mentální, duševní a emocionální kapacitu a nemůže se kvůli vyčerpání dále účinně zapojovat do běžných činností. Cítí se fyzicky i psychicky na dně, apatický a nezajímá se o to, co dělá. Začínají se projevovat psychické a fyzické příznaky, které popisuji v článku Má zkušenost s vyhořením a jak se z vyhoření dostat.
Vyhoření je velmi náročné období pro kvalitu života jednotlivce i jeho nejbližších. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, jak se nezhroutit, účinně předejít vyhoření a udržet si své zdraví a pohodu.
1. Plánuj si pravidelně čas pro sebe na odpočinek a naplňování vlastních potřeb
Najdi si koníček, který tě baví, motivuje a odreaguje tě od stresu. Může to být třeba cvičení, relaxace, čtení knihy, malování, tanec, vaření nebo cestování. Věnuj se seberozvoji, jelikož tím, že budeš pravidelně přemýšlet nad svým životem, si udržíš zdravý stav mysli a těla. To ti pomůže veškeré příznaky stresu včas odhalit, a tak se nezhroutit a účinně předejít vyhoření.
Zaměř se na více radosti v životě podle tipů v článku Jak si více užívat života? Zkus se více smát a radovat z maličkostí.
2. Stanov si priority, neřeš detaily a udržuj v životě rovnováhu
To zahrnuje nastavení a důsledné respektování hranic mezi pracovní dobou a časem pro sebe. Nemusíš být všude a pořád a plýtvat tak svou energií. Pokud budeš věnovat příliš mnoho času jedné oblasti v životě, může to vést ke zhrouceni a syndromu vyhoření.
Více v článku 4 pilíře životní harmonie: Jak najít rovnováhu v životě.
3. Komunikuj otevřeně o svých pocitech a potřebách
Pokud cítíš přetížení, vyhledej pomoc od svého nadřízeného, kolegy nebo přátel. A když se tě něco dotkne nebo s něčím nesouhlasíš, dej to jasně najevo, nedrž to v sobě. Konstruktivní komunikace ti pomůže najít řešení, udržet si tak rovnováhu, účinně předejít vyhoření a nezhroutit se.
Více v článku Nebuď na to sama! Jak vyjádřit své potřeby a žádat o pomoc?
4. Dej sebe na první místo, nauč se říkat NE a nastav si hranice
Změň svůj přístup a pochop, že máš limity. Pokud se necítíš na další úkol, řekni to a neboj se odmítnout, i když je to nadřízený, partner nebo rodina. Je důležité si uvědomit, že tvé zdraví a pohoda jsou tvou prioritou. Mysli hlavně na sebe a nenechej se přetěžovat, jen tak účinně předejdeš vyhoření.
Více v článku Jak si nastavit hranice 7 kroků, jak se naučit odmítat a říkat NE
5. Sniž příliš vysoké nároky na sebe i druhé a nepřebírej za ně zodpovědnost
Nikdo nejsme dokonalý a děláme chyby. Nesnaž se být zodpovědná za všechny a za všechno. Uvědom si, že čím více pomáháš, tím více jsou ostatní bezmocní a chybí jim zkušenosti. Díky tomu se nezhroutíš a navíc pomůžeš účinně předejít vyhoření nejen sobě, ale i ostatním.
6. V kritických situacích si snaž zachovat emocionální odstup a chladnou hlavu
7. Říkej si o pomoc a deleguj úkoly doma i v práci, aby ses nemusela starat o všechno sama
8. Zajímej se o své zdraví a posiluj svou odolnost vůči stresu díky zdravému životnímu stylu
9. Vyhledej emocionální podporu, která ti pomůže se nezhroutit
Mluv s nejlepšími přáteli, partnerem nebo rodinou o svých problémech a pocitech, nebo si najdi podpůrnou skupinu. Podpora blízkých ti pomůže vyrovnat se s těžkou situací a najít včas řešení, a tak se nezhroutit.
10. Uč se a vzdělávej v oblasti zvládání stresu a jak účinně předejít vyhoření
Vyzkoušej knihy, kurzy nebo články jako například tento: Jak se přestat stresovat a rychle se psychicky uklidnit. Pokud se cítíš přetíženě, nebo máš pocit, že chceš něco změnit, ale nestačíš na to, vyhledej profesionální pomoc. Terapeut, psycholog nebo kouč tě naučí, jak se nezhroutit a předejít vyhoření.
Když budeš dbát na své vlastní potřeby, udržovat vyvážený pracovní a osobní život, komunikovat s ostatními a delegovat úkoly, velmi pravděpodobně se nezhroutíš, účinně předejdeš vyhoření a udržíš si zdravý životní styl.
Zařaď proto do života nové návyky a hezky se o sebe starej
Jak ti koučink a mentoring pomůžou se nezhroutit a účinně předejít vyhoření?
Pokud se cítíš přetížená a pod tlakem, pamatuj, že máš právo si odpočinout a dát sebe na první místo. Snažit se nezhroutit a předejít vyhoření je zásadní pro tvé zdraví a pohodu. Úspěchu v životě je totiž možné dosáhnout i v klidu.
Vyhledat odbornou pomoc je v takovém případě tvé velké plus, jelikož to může zastavit klidně už rozjetý syndrom vyhoření a díky tomu se nezhroutit. Cesta z vyhoření probíhá velmi podobně jako jeho prevence, s tím rozdílem, že na potřebné změny už není tolik energie a těch změn je potřeba provést obvykle mnohem více.
Svým klientům jsem v takovém případě prospěšná nejen jako koučka, ale především jako mentorka. Můžu totiž využít svou zkušenost zahrnující to, jak vyhoření účinně předejít, samotné vyhoření i cestu ven ke šťastnějšímu, zdravějšímu a naplněnějšímu životu.
Začít můžeš tím, že vyzkoušíš můj minikurz s průvodcem Kýbl stresu zdarma, který ti pomůže ovládnout stres dříve, než ovládne tebe. Podíváš na to, co všechno tě stresuje, co tě stresu zbavuje a jak si můžeš lépe udržet jeho zdravou hladinu.
Díky Kýblu stresu už nebudeš mít „nervy v kýblu“!