Možná tě taky překvapilo, kolik toho musíš v životě zvládnout, stihnout a splnit. Sama vím, že není někdy vůbec lehké všechno ustát a nemít nervy v kýblu z tolika povinností. 

Nervozita a stres jsou běžnou součástí našeho života. Každý z nás se s nimi setkává alespoň občas – v práci či podnikání, ve škole, ve vztazích nebo při jakékoliv životní výzvě.

Trocha stresu je motivující, nutí nás vstát z postele, překonávat překážky a učit se nové věci. Když se s ním umíme dobře vypořádat, posouvá nás vpřed a vede k dosahování lepších výsledků (například když se připravujeme na test nebo pracovní prezentaci)

Když to ale se stresem neumíme a máme často nervy v kýblu, stává se z něj snadno stres chronický. Ten má negativní vliv na naše psychické i fyzické zdraví. Vede totiž k pocitům přetížení, úzkostem a dlouhodobě až k vyhoření. Způsobuje bolesti hlavy, trávicí potíže, problémy se spánkem, vysoký tlak až onemocnění cév a srdce. Více o projevech stresu se dočteš v článku Jak poznáš, že jsi ve stresu?

Cílem podle mě není vyhnout se stresu a nervozitě na 100 %, ale udržet ho na takové úrovni, kdy je příjemně motivující k dosahování našich cílů a snů. Úspěchu lze totiž dosáhnout i v klidu! 

Díky kýblu stresu už žádné nervy v kýblu

Díky technice Kýbl stresu už žádné nervy v kýblu! 🙂

Technika Kýbl stresu pracuje s metaforou, kdy si svou frustrační toleranci (schopnost vyrovnat se se stresem) představíme jako kýbl a stres jako vodu. Můžeš si ji na mé stránce ZDARMA ode mě volně stáhnout v podobně minikurzu se sebekoučovacím průvodcem. 

Pokaždé, když se setkáš s výzvou nebo situací, která stresuje, přidáváš do kýble více vody. Pokud se kýbl naplní a přeteče, cítíš přetížení, stres se ukládá a nedokážeš se s nároky vypořádat. To může vést až k syndromu vyhoření.

Aby se to nestávalo, je potřeba míru stresu, co do kýble přiléváš, snížit a také najít způsoby, jak vodu odpouštět pravidelně ven.

Jak vodu z kýble nervů vylívat? 7 tipů, jak se zbavovat stresu a nervozity

  • Uprav svůj rozvrh a stanov si priority: Pokud cítíš přetížení, možná se snažíš dělat příliš mnoho věcí najednou. Prioritizuj péči o sebe a činnosti, které tě baví a u kterých vypneš.
  • Dělej si přestávky a odpočívej: Pravidelné přestávky během dne ti mohou pomoci dobít energii. Pravidelný odpočinek snížuje stres a podporuje kreativitu.
  • Zhluboka dýchej a praktikuj mindfulness: Hluboké dýchání a zaměření se na přítomný okamžik mohou pomoci uklidnit nervy v kýblu a snížit stres.
  • Cvič jógu a medituj: Jóga a meditace jsou skvělým způsobem, jak se uvolnit, napojit na sebe a zbavit se stresu. Mají dlouhodobý efekt a pomáhají zvládat zátěžové situace.
  • Hýbej se a sportuj: Sport je skvělým prostředkem na zvládnutí stresu. Uvolňuje endorfiny, díky kterým se budeš cítit dobře a pomůžou ti snižit stres.
  • Zlepši svůj životní styl: Zdravý životní styl snižuje stres. Jez proto zdravěji, dostatečně pij, spi a pravidelně choď na čerstvý vzduch.
  • Hledej podporu a řekni si o pomoc: Když cítíš, že máš už opravdu nervy v kýblu a nevíš, co s tím, mluv o tom s přáteli, rodinou nebo profesionály. Nebuď na to sama. 

Nezapomeň, že v dnešním rychlém a vystresovaném světě je čím dál tím těžší, ale o to důležitější umět stres ovládnout dřív, než začne ovládat nás. Vydefinuješ si svou vlastní anti-stresovou strategii, úspěšně tak sníž svůj stres a celkově zlepši svůj životní styl

Díky munikurzu Kýbl stresu a tipům na zvýšení své psychické odolnosti si už nebudeš dál říkat: „Mám nervy v kýblu.“

A začít s tím můžeš už dnes!

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření. 

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že si stáhneš minikurz Kýbl stresu.