Syndrom vyhoření je postupný a tichý. Lidé, kteří tím prošli včetně mě, říkají, že si neuvědomovali, že se něco děje, nebo ignorovali příznaky, ale v pozdějších fázích je to silně zasáhlo. Mysleli jsme si, že se nám to stát nemůže. Jaká byla má zkušenost se syndromem vyhoření? Přečti si, jak se vyhoření projevuje a jak se z vyhoření dostat.

Má zkušenost s vyhořením: Jak se projevuje syndrom vyhoření (burnout)?

Syndrom vyhoření se může objevit u kohokoliv, kde se cítí dlouhodobě přetížený a příliš namáhaný.

U mě to začalo asi už na gymnáziu, kde jsem měla samé jedničky, pokračovalo studiem dvou vysokých škol a prestižní prací v korporátu. Před třicítkou jsem sice vedla týmy lidí, pracovala na mezinárodních projektech, které měly dopad na tisíce zaměstnanců, ale také měla chronické zdravotní problémy a úzkosti.

Vyhoření nemusí souviset pouze s prací, i když u pracovníků ve zdravotnictví, vzdělávání, sociálních službách a manažerských pozicích je pravděpodobnost vyšší. Stejně tak může ale zasáhnout rodiče, kteří se starají o malé děti, nebo děti, které se starají o nemocné rodiče. Případně kohokoliv, kdo dlouhodobě nerespektuje své hranice a potřeby na úkor vztahu, koníčku nebo perfektních výkonů.

Můj příběh také nebyl jen o práci a sklonu k workoholismu, perfekcionismu v kombinací s imposter syndromem. Svou roli sehrál i syndrom hodné holky, šikana a poslední kapku tomu přidal covid a lockdown.

Obecně se píše, že syndrom vyhoření se projevuje jako dlouhodobý stres, chronická únava, poruchy spánku, zhoršení produktivity, snížená motivace, podrážděnost, deprese a další. Jde v podstatě o extrémní projev stresu

Má zkušenost se syndromem vyhořením ale nebyla to samé jako být unavená, nemotivovaná nebo deprimovaná. Vyhoření se projevilo jako nerovnováha v životě, kdy mé tělo, emoce, mysl i duše proti mně protestovaly.

Když jsi přetížená, delší odpočinek obvykle pomůže. Když vyhoříš, dovolená a pauza od problémů je taky důležitá, ale už tě tak snadno z vyhoření nedostane.

Má zkušenost se syndromem vyhoření: Začalo to nadšením, skončilo ztrátou smyslu a zhroucením

Dostala jsem se do zvláštního kolotoče, který se točil rychleji a rychleji a já z něj neuměla vyskočit. 

  • Na začátku bylo nadšení a velké odhodlání něco dokázat. Problém byl, že toto nadšení zastínilo vše ostatní, hlavně vlastní potřeby. Kvůli zajímavým projektům jsem přetížila své možnosti a schopnosti.
  • Následovala stagnace a deziluze, kdy množství vynakládané energie neodpovídalo reálným výsledkům. Počet plánů a náročnost cílů nešlo v časovém horizontu splnit. To vedlo k podrážděnosti, obviňování a vnitřnímu konfliktu.
  • Dále přišla frustrace, kdy se měnilo mé chování, stáhla jsem se od lidí a v důsledku dlouhodobého potlačování emocí jsem se disociovala sama od sebe. Byla jsem hodně negativní a sebekritická, což vedlo k úzkostem a depresím.
  • Na závěr nastal pocit prázdnoty, ztráta smyslu, vyčerpání a fyzické i mentální zhroucení. Vše, i jen vstát z postele, se jevilo příliš náročné. Má předchozí snaha se zdála být k ničemu. Potřebovala jsem několik měsíců jen odpočívat a spát.

Podrobněji, jak se projevuje syndrom vyhoření ve 12 krocích vidíš na obrázku. Měj na paměti, že to nemusí přijít přesné v tomto pořadí, některé fáze mohou chybět nebo přijít společně. 

Jak se projevuje syndrom vyhoření? Podívej se na fáze vyhoření krok za krokem

Zdroj: Linkedin profil Corporate Rebels

Jak se projevuje syndrom znudění (boreout)?

Vedle syndromu vyhoření existuje ještě syndrom znudění (boreout), který má podobné příznaky jako vyhoření, může se s ním prolínat a dojít až k vyhoření z nudy.

Dochází k němu tehdy, kdy do práce chodíš jen kvůli penězům, nepřináší ti to žádnou radost a cítíš se ubitě procesy, administrativou a vztahy s lidmi. Cítíš vinu a stud, že nic neděláš a zabíjíš čas. Hlavou se ti myšlenky, že nemá smysl se o něco snažit, protože do této práce a kolektivu nepatříš.

Přicházíš tak postupně o energii, životní jiskru a motivaci.

Má zkušenost se syndromem vyhoření a jak se z vyhoření dostat?

6 tipů založených na zkušenosti, jak se ze syndromu vyhoření dostat

Co mi pomohlo se ze syndromu vyhoření dostat, byla úprava životního stylu, nalezení smyslu života a naslouchání vlastním potřebám, tak jako v případě prevence. Díky tomu teď žiju mnohem svobodnější a autentičtější život než kdy dříve.

Je to ale náročnější proces, jelikož člověku chybí energie tolik potřebná na změny životního stylu, a léčba může trvat měsíce i roky. Vyhoření je vlastně osobní krize a jak z krize ven se dočteš v článku Jak překonat osobní krizi a otočit ji v příležitost.

Jak se ale z vyhoření dostat a už si ho nikdy nezopakovat? Podívej se na rady založené na mé zkušenosti se syndromem vyhoření.

1. Buď si vědoma, jak se projevuje syndrom vyhoření krok za krokem

Neignoruj fáze syndromu vyhoření a nepodceňuj své nadšení. Nemysli si, že je to jen na krátkou dobu, než dokončíš projekt nebo dosáhneš cíle. Vyhoření je způsobeno dlouhodobým životním stylem, mindsetem nebo prostředím s nedostatkem podpory. Čím dříve na sobě začneš pracovat, tím snáz a dřív se tři podaří se z vyhoření dostat

2. Ve fázích nadšení a stagnace požádej o zpětnou vazbu své blízké

V každém okamžiku, kdy cítíš potřebu se silně osvědčit a dokázat své schopnosti, nezanedbávej své vlastní potřeby a hranice tím, že pracuješ stále více a více. Mluv se svými nejbližšími přáteli, aby poskytli upřímnou zpětnou vazbu a podporu. Poslouchej je, myslí to s tebou dobře. Tví nejbližší mohou být první záchrannou brzdou, jak se z vyhoření dostat.

3. Vytvoř si návyky pro prevenci syndromu vyhoření a posiluj svou psychickou odolnost

Dej sebe na první místo, dbej na své vlastní potřeby, udržuj vyvážený pracovní a osobní život a deleguj úkoly. Pokud se ti podaří udržet si zdravý životní styl a snížit míru aktuálního stresu, velmi pravděpodobně se nezhroutíš a ze začínajícího vyhoření dostaneš. Zařaď proto do života nové návyky pro prevenci vyhoření, posiluj svou psychickou odolnost vůči stresu a nauč se jak se uklidnit.

4. Odpočiň si a dopřej si čas pro sebe a přemýšlení o tom, jak se z vyhoření dostat

Se syndromem vyhoření se pojí i pocity chronické únavy, vyčerpání a problémy se spánkem. Najdi si čas pro sebe, vezmi si delší dovolenou (alespoň tři týdny) a úplně vypni. Zastav se, odpočiň a dělej věci, které tě baví a ze kterých máš radost. Klidně zkus tipy z článku Jak se více smát a radovat z maličkostí. Až budeš mít více energie, začni přemýšlet o své situaci. Co tě dostalo až sem, a zvaž, jak se z vyhoření dostat a už ho nezopakovat.

5. Proveď nezbytné změny v životě

Když přijdeš na příčiny vyhoření, získáš klíč, jak se z vyhoření dostat. Pokud příčinou syndromu vyhoření byla práce, můžeš například požádat o nižší úvazek, přesunutí do jiného týmu nebo hledat nového zaměstnání. Pokud to byly vztahy, naplánuj si rozhovory s dotyčnými, dej jim najevo své potřeby a společně zkuste najít řešení. Když to nepůjde, zvaž omezení nebo ukončení vztahu. Když jsi vyhořela kvůli péči o druhé, zkus se zamyslet nad tím, jak by se to dalo řešit jinak a kdo by mohl více pomáhat tobě. Má zkušenost se syndromem vyhoření je ale taková, že nestačí jen vnější změny v životě, ale hlavně změny tvého myšlení a celkového přístupu.To by mělo vést k nastolení větší rovnováhy v životě.

6. Ve fázích frustrace a zhroucení vyhledej odborníka se zkušeností, jak se ze syndromu vyhoření dostat

Tady už dle mé zkušenosti s vyhořením nechceš slyšet názory přátel. V těchto fázích ignoruješ problémy a příznaky a stahuješ se od lidí. Stáváš se někým jiným. Začínají se objevovat zdravotní problémy. Léčba bude vyžadovat více trpělivosti a odborného know-how. Důležité je, aby měl odborník zkušenost se syndromem vyhoření. Na jednu stranu by měl chápat nedostatek tvé energie, ale zároveň tě vést k zodpovědnosti za tvé problémy a provedení nutných změn. 

Má zkušenost se syndromem vyhoření a koučink ti pomůžou se nezhroutit, předejít vyhoření i se z vyhoření dostat

Jak má zkušenost s vyhořením a koučink pomáhají klientům se z vyhoření dostat?

Při spolupráci s klienty využívám nejen koučovací postupy a techniky, ale hlavně svoji vlastní zkušenost se syndromem vyhoření a jak se z vyhoření dostat. Upřímně, znovu se v životě po vyhoření nastartovat není na jedno nebo dvě sezení. Je potřeba pracovat s podvědomím, naučit se nově fungovat, přemýšlet a zaměřit se i na fyzické zdraví. 

Tady je 5 hlavních bodů, jak ti spolupráce se mnou pomůže se z vyhoření dostat. Více se dočteš na mé stránce Koučink.

  • Naučíš se ovládat stres místo toho, aby stres ovládal tebe. Budeš klidnější mentálně i fyzicky.

  • Nastavíš si hranice a staneš se svou hlavní prioritou. Naučíš se říkat NE škodlivým návykům a nahradíš je zdravými.

  • Najdeš více rovnováhy v životě. Naučíš se udržitělně pracovat se svou energií a dalšími zdroji.

  • Obnovíš spojení se svými potřebami, emocemi a signály těla. Budeš pozornější ke svým potřebám a budeš schopná lépe regulovat své emoce.

  • Přestaneš se motat v kruzích problémů. Získáš nové poznatky, sebevědomí a začneš hledat řešení své situace

  • Začneš se věnovat věcem, které tě baví, a to postupně povede ke znovunalezení smyslu v životě.

Může znít banálně, hlavně když si stejně jako já myslíš, že jsi „příliš silná“ na to, abys vyhořela, nebo když vidíš, jak se všichni potýkají s tím stejným a „jsou v pohodě„. Nejsme všichni stejní a vyhoření obvykle zasahuje ty, kteří už toho vydrželi hodně. Můj příběh si můžeš přečíst na stránce O mně.

Syndrom vyhoření je poměrně běžným (dle VZP jím trpí každý pátý Čech), ale vážným problémem, který může mít negativní dopad na naše zdraví i osobní život. Určitě nestojí za to vyhoření podcenit ani přechodit, může se totiž velmi brzy znovu zopakovat a zhoršit. Neváhej proto využít pomoct a domluv si se mnou nezávaznou úvodní schůzku zdarma.

Nezapomeň, že žádný případ není beznadějný a díky práci na sobě si vytvoříš mnohem hezčí život, než jsi doteď měla.

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření. 

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že si zarezervuješ nezávaznou schůzku. Během 30 minut probereme, co tě zajímá.