Syndrom vyhoření je postupný a tichý. Lidé, kteří tím prošli včetně mě, říkají, že si neuvědomovali, že se něco děje, nebo ignorovali příznaky, ale v pozdějších fázích je to silně zasáhlo. Mysleli jsme si, že se nám to stát nemůže. Jaká byla má zkušenost se syndromem vyhoření? Přečti si, jak se vyhoření projevuje a jak se z vyhoření dostat.

Má zkušenost s vyhořením: Jak se projevuje syndrom vyhoření (burnout)?

Syndrom vyhoření se může objevit u kohokoliv, kde se cítí dlouhodobě přetížený a příliš namáhaný.

U mě to začalo asi už na gymnáziu, kde jsem měla samé jedničky, pokračovalo studiem dvou vysokých škol a prestižní prací v korporátu. Před třicítkou jsem sice vedla týmy lidí, pracovala na mezinárodních projektech, které měly dopad na tisíce zaměstnanců, ale také měla chronické zdravotní problémy a úzkosti.

Vyhoření nemusí souviset pouze s prací, i když u pracovníků ve zdravotnictví, vzdělávání, sociálních službách a manažerských pozicích je pravděpodobnost vyšší. Stejně tak může ale zasáhnout rodiče, kteří se starají o malé děti, nebo děti, které se starají o nemocné rodiče. Případně kohokoliv, kdo dlouhodobě nerespektuje své hranice a potřeby na úkor vztahu, koníčku nebo perfektních výkonů.

Můj příběh také nebyl jen o práci a sklonu k workoholismu, perfekcionismu v kombinací s imposter syndromem. Svou roli sehrál i syndrom hodné holky, šikana a poslední kapku tomu přidal covid a lockdown.

Obecně se píše, že syndrom vyhoření se projevuje jako dlouhodobý stres, chronická únava, poruchy spánku, zhoršení produktivity, snížená motivace, podrážděnost, deprese a další. Jde v podstatě o extrémní projev stresu

Má zkušenost se syndromem vyhořením ale nebyla to samé jako být unavená, nemotivovaná nebo deprimovaná. Vyhoření se projevilo jako nerovnováha v životě, kdy mé tělo, emoce, mysl i duše proti mně protestovaly.

Když jsi přetížená, delší odpočinek obvykle pomůže. Když vyhoříš, dovolená a pauza od problémů je taky důležitá, ale už tě tak snadno z vyhoření nedostane.

Má zkušenost se syndromem vyhoření: Začalo to nadšením, skončilo ztrátou smyslu a zhroucením

Dostala jsem se do zvláštního kolotoče, který se točil rychleji a rychleji a já z něj neuměla vyskočit. 

  • Na začátku bylo nadšení a velké odhodlání něco dokázat. Problém byl, že toto nadšení zastínilo vše ostatní, hlavně vlastní potřeby. Kvůli zajímavým projektům jsem přetížila své možnosti a schopnosti.
  • Následovala stagnace a deziluze, kdy množství vynakládané energie neodpovídalo reálným výsledkům. Počet plánů a náročnost cílů nešlo v časovém horizontu splnit. To vedlo k podrážděnosti, obviňování a vnitřnímu konfliktu.
  • Dále přišla frustrace, kdy se měnilo mé chování, stáhla jsem se od lidí a v důsledku dlouhodobého potlačování emocí jsem se disociovala sama od sebe. Byla jsem hodně negativní a sebekritická, což vedlo k úzkostem a depresím.
  • Na závěr nastal pocit prázdnoty, ztráta smyslu, vyčerpání a fyzické i mentální zhroucení. Vše, i jen vstát z postele, se jevilo příliš náročné. Má předchozí snaha se zdála být k ničemu. Potřebovala jsem několik měsíců jen odpočívat a spát.

Podrobněji, jak se projevuje syndrom vyhoření ve 12 krocích vidíš na obrázku. Měj na paměti, že to nemusí přijít přesné v tomto pořadí, některé fáze mohou chybět nebo přijít společně. 

Jak se projevuje syndrom vyhoření? Podívej se na fáze vyhoření krok za krokem

Zdroj: Linkedin profil Corporate Rebels

Jak se projevuje syndrom znudění (boreout)?

Vedle syndromu vyhoření existuje ještě syndrom znudění (boreout), který má podobné příznaky jako vyhoření, může se s ním prolínat a dojít až k vyhoření z nudy.

Dochází k němu tehdy, kdy do práce chodíš jen kvůli penězům, nepřináší ti to žádnou radost a cítíš se ubitě procesy, administrativou a vztahy s lidmi. Cítíš vinu a stud, že nic neděláš a zabíjíš čas. Hlavou se ti myšlenky, že nemá smysl se o něco snažit, protože do této práce a kolektivu nepatříš.

Přicházíš tak postupně o energii, životní jiskru a motivaci.

Má zkušenost se syndromem vyhoření a jak se z vyhoření dostat?

6 tipů založených na zkušenosti, jak se ze syndromu vyhoření dostat

Co mi pomohlo se ze syndromu vyhoření dostat, byla úprava životního stylu, nalezení smyslu života a naslouchání vlastním potřebám, tak jako v případě prevence. Díky tomu teď žiju mnohem svobodnější a autentičtější život než kdy dříve.

Je to ale náročnější proces, jelikož člověku chybí energie tolik potřebná na změny životního stylu, a léčba může trvat měsíce i roky. Vyhoření je vlastně osobní krize a jak z krize ven se dočteš v článku Jak překonat osobní krizi a otočit ji v příležitost.

Jak se ale z vyhoření dostat a už si ho nikdy nezopakovat? Podívej se na rady založené na mé zkušenosti se syndromem vyhoření.

1. Buď si vědoma, jak se projevuje syndrom vyhoření krok za krokem

Neignoruj fáze syndromu vyhoření a nepodceňuj své nadšení. Nemysli si, že je to jen na krátkou dobu, než dokončíš projekt nebo dosáhneš cíle. Vyhoření je způsobeno dlouhodobým životním stylem, mindsetem nebo prostředím s nedostatkem podpory. Čím dříve na sobě začneš pracovat, tím snáz a dřív se tři podaří se z vyhoření dostat

2. Ve fázích nadšení a stagnace požádej o zpětnou vazbu své blízké

V každém okamžiku, kdy cítíš potřebu se silně osvědčit a dokázat své schopnosti, nezanedbávej své vlastní potřeby a hranice tím, že pracuješ stále více a více. Mluv se svými nejbližšími přáteli, aby poskytli upřímnou zpětnou vazbu a podporu. Poslouchej je, myslí to s tebou dobře. Tví nejbližší mohou být první záchrannou brzdou, jak se z vyhoření dostat.

3. Vytvoř si návyky pro prevenci syndromu vyhoření a posiluj svou psychickou odolnost

Dej sebe na první místo, dbej na své vlastní potřeby, udržuj vyvážený pracovní a osobní život a deleguj úkoly. Pokud se ti podaří udržet si zdravý životní styl a snížit míru aktuálního stresu, velmi pravděpodobně se nezhroutíš a ze začínajícího vyhoření dostaneš. Zařaď proto do života nové návyky pro prevenci vyhoření, posiluj svou psychickou odolnost vůči stresu a nauč se jak se uklidnit.

4. Odpočiň si a dopřej si čas pro sebe a přemýšlení o tom, jak se z vyhoření dostat

Se syndromem vyhoření se pojí i pocity chronické únavy, vyčerpání a problémy se spánkem. Najdi si čas pro sebe, vezmi si delší dovolenou (alespoň tři týdny) a úplně vypni. Zastav se, odpočiň a dělej věci, které tě baví a ze kterých máš radost. Klidně zkus tipy z článku Jak se více smát a radovat z maličkostí. Až budeš mít více energie, začni přemýšlet o své situaci. Co tě dostalo až sem, a zvaž, jak se z vyhoření dostat a už ho nezopakovat.

5. Proveď nezbytné změny v životě

Když přijdeš na příčiny vyhoření, získáš klíč, jak se z vyhoření dostat. Pokud příčinou syndromu vyhoření byla práce, můžeš například požádat o nižší úvazek, přesunutí do jiného týmu nebo hledat nového zaměstnání. Pokud to byly vztahy, naplánuj si rozhovory s dotyčnými, dej jim najevo své potřeby a společně zkuste najít řešení. Když to nepůjde, zvaž omezení nebo ukončení vztahu. Když jsi vyhořela kvůli péči o druhé, zkus se zamyslet nad tím, jak by se to dalo řešit jinak a kdo by mohl více pomáhat tobě. Má zkušenost se syndromem vyhoření je ale taková, že nestačí jen vnější změny v životě, ale hlavně změny tvého myšlení a celkového přístupu.To by mělo vést k nastolení větší rovnováhy v životě.

6. Ve fázích frustrace a zhroucení vyhledej odborníka se zkušeností, jak se ze syndromu vyhoření dostat

Tady už dle mé zkušenosti s vyhořením nechceš slyšet názory přátel. V těchto fázích ignoruješ problémy a příznaky a stahuješ se od lidí. Stáváš se někým jiným. Začínají se objevovat zdravotní problémy. Léčba bude vyžadovat více trpělivosti a odborného know-how. Důležité je, aby měl odborník zkušenost se syndromem vyhoření. Na jednu stranu by měl chápat nedostatek tvé energie, ale zároveň tě vést k zodpovědnosti za tvé problémy a provedení nutných změn. 

Má zkušenost se syndromem vyhoření a koučink ti pomůžou se nezhroutit, předejít vyhoření i se z vyhoření dostat

Jak má zkušenost s vyhořením a koučink pomáhají klientům se z vyhoření dostat?

Při spolupráci s klienty využívám nejen koučovací postupy a techniky, ale hlavně svoji vlastní zkušenost se syndromem vyhoření a jak se z vyhoření dostat. Upřímně, znovu se v životě po vyhoření nastartovat není na jedno nebo dvě sezení. Je potřeba pracovat s podvědomím, naučit se nově fungovat, přemýšlet a zaměřit se i na fyzické zdraví. 

Tady je 5 hlavních bodů, jak ti spolupráce se mnou pomůže se z vyhoření dostat. Více se dočteš na mé stránce Koučink.

  • Naučíš se ovládat stres místo toho, aby stres ovládal tebe. Budeš klidnější mentálně i fyzicky.

  • Nastavíš si hranice a staneš se svou hlavní prioritou. Naučíš se říkat NE škodlivým návykům a nahradíš je zdravými.

  • Najdeš více rovnováhy v životě. Naučíš se udržitělně pracovat se svou energií a dalšími zdroji.

  • Obnovíš spojení se svými potřebami, emocemi a signály těla. Budeš pozornější ke svým potřebám a budeš schopná lépe regulovat své emoce.

  • Přestaneš se motat v kruzích problémů. Získáš nové poznatky, sebevědomí a začneš hledat řešení své situace

  • Začneš se věnovat věcem, které tě baví, a to postupně povede ke znovunalezení smyslu v životě.

Může znít banálně, hlavně když si stejně jako já myslíš, že jsi „příliš silná“ na to, abys vyhořela, nebo když vidíš, jak se všichni potýkají s tím stejným a „jsou v pohodě„. Nejsme všichni stejní a vyhoření obvykle zasahuje ty, kteří už toho vydrželi hodně. Můj příběh si můžeš přečíst na stránce O mně.

Syndrom vyhoření je poměrně běžným (dle VZP jím trpí každý pátý Čech), ale vážným problémem, který může mít negativní dopad na naše zdraví i osobní život. Určitě nestojí za to vyhoření podcenit ani přechodit, může se totiž velmi brzy znovu zopakovat a zhoršit. Neváhej proto využít pomoct a domluv si se mnou nezávaznou úvodní schůzku zdarma.

Nezapomeň, že žádný případ není beznadějný a díky práci na sobě si vytvoříš mnohem hezčí život, než jsi doteď měla.

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka provádím ženy k jejich skutečné autenticitě, zdravé sebehodnotě a životnímu poslání.

Věřím, že život není od toho, abychom ho přežili, ale abychom ho prožili. Důležité při tom podle mě je dostat všudypřítomný stres pod kontrolu dřív, než začne kontrolovat nás.

Začít můžeš hned tím, že si domluvíš úvodní schůzku zdarma.