Jak určit priority, snadněji řídit svůj čas a lépe se rozhodovat? Podívej se na můj rychlý návod, jak vytvořit žebříček životních hodnot.

Často žijeme podle nejrůznějších „měla bych“ a „musím“. Nevíme, co chceme, neznáme sami sebe a nevíme, co je pro nás skutečně důležité. Nechápeme příliš význam priorit a nevíme, jak vytvořit seznam životních hodnot. A proč taky?

Na druhou stranu si dnes stále více z nás klade otázku, jak najít své poslání, dělat to, co nás baví a užívat si života. Jedním z prvních a podle mě poměrně snadných kroků na cestě za sebepoznáním je vytvoření žebříčku životních hodnot.

Co jsou to životní hodnoty?

Životní hodnoty jsou základní principy, přesvědčení a cíle, které nám pomáhají poznat to, co je pro nás skutečně důležité, jak chceme jednat a jakým směrem se chceme ubírat. Jsou základními kameny našeho života, kolem kterých stavíme ten zbytek.

Tyto nosné pilíře naší identity se liší člověk od člověka. Někdo má na seznamu životních hodnot svobodu a nezávislost, pro jiného může mít větší význam láska a harmonické vztahy a někdo usiluje o materiální bohatství a úspěch

Životní hodnoty slouží jako základní vodítka při rozhodování a životních volbách. Díky nim lépe chápeme svou motivaci, cíle a priority. Umožňují nám žít autentický život v souladu s naší pravou podstatou a přesvědčeními. Kromě toho pomáhají odolávat vnějším tlakům a nesplnitelným očekáváním, protože vědomě volíme to, co je pro nás skutečně důležité.

Díky tomu, že si určíš své priority a vytvoříš žebříček životních hodnot, začneš svůj život stavět kolem svých „Chci“, nikoliv „Měla bych“ nebo „Musím“. Bude se ti potom najednou víc líbit to, co děláš a jak žiješ.

Jak určit své priority a vytvořit seznam a žebříček životních hodnot?

Jak určit priority a vytvořit si žebříček životních hodnot?

Určování svých priorit je proces sebepoznání a sebereflexe. Najdi si čas pro sebe s tužkou a papírem a následuj tento návod, jak si vytvořit seznam a žebříček životních hodnot. Věřím, že ti to nezabere více než půl hodiny. Když ho budeš mít, poslouží ti při rozhodování a prioritizaci, jak trávit čas a do čeho investovat svou energii.

1. Urči své priority a sepiš si seznam životních hodnot

Napiš si seznam toho, co je pro tebe v životě opravdu důležité. Přemýšlej o svých přesvědčeních, vášních a prioritách v různých oblastech života: práce, vztahy, zdraví, vnitřní hodnoty. Co máš na sobě a svém životě ráda? Co tě naplňuje? Za co jsi v životě skutečně vděčná? Zapiš si všechno, co ti přijde na mysl.

2. Seřaď své priority a životní hodnoty podle důležitosti

Co je v těm seznamu životních hodnot na prvním místě? Která priorita je druhá? Jaká třetí? Atd. Zuž svůj seznam na 7-10 položek, ať se ti snáz vybírají a lépe si žebříček životních hodnot zapamatuješ.

3. Vytvoř si žebříček životních hodnot vyřazovací metodou

Teď to zkusme opačně. Kdyby ses jedné hodnoty ze seznamu musela vzdát, která by to byla? Tu dej na poslední místo. Které další by ses vzdala, kdybys musela? Tu dej na předposlední místo. Atd. Tento krok nepřeskakuj, je nesmírně důležitý!

4. Dolaď svůj žebříček životních hodnot

Podívej se na oba seznamy a zamysli se nad tím, podle kterého se chceš rozhodovat a řídit svůj čas. Zkus svůj seznam trochu challengovat. Kde na tom žebříčku životních hodnot jsi ty? Může být něco v tvém životě v pořádku, když ty nejsi v pořádku?  Můžu být dobrou mámou, partnerkou, dcerou, když nebudu spokojená a zdravá? Chci být závislá s tvorbou domova na partnerovi, nebo si ho umět vytvořit i sama? Když mi zavolá máma, partner a kamarádka a chtějí jít na kafe ve stejný čas, komu dám přednost? 

5. Čas od času žebříček životních hodnot aktualizuj

Žebříček životních hodnot a priorit se vyvíjí a mění se v průběhu života v závislosti na našich zkušenostech, životních etapách a dalších vlivech. Buď otevřená novým perspektivám a neboj seho čas od času upravit.

Teď už víš, jak určit své priority! Takže začni žít podle svého žebříčku životních hodnot!

Teď už víš, jak určit své priority! Takže začni žít podle svého žebříčku životních hodnot!

Pamatuj, že neexistuje univerzální seznam ani žebříček životních hodnot, který by platil pro všechny. Každý máme svůj vlastní, který odráží naši osobnost a životní cíle. Ten můj můžeš vidět na obrázku výše. A ne, není to sobecké mít sebe na vrcholu žebříčku, je to zdravé. Chrání nás to například před workoholismem a syndromem hodné holky (tzv. people pleasing).

Když se totiž raduji, jsem sama sebou, jsem zdravá a dělám to, co mě baví a naplňuje, jsem mnohem lepší parťák i ve svých vztazích s ostatními lidmi. 

Pravidelně si svůj žebříček připomínej nebo ho měj přímo na očích. Při rozhodování se ptej sama sebe, zda je toto rozhodnutí skutečně v souladu s tvými prioritami. Věnuj čas a energii tomu, abys dala do pořádku to, co je pro tebe nejdůležitější. Budeš potom šťastnější a budeš se ubírat směrem, který je pro tebe důležitý.

Pokud ti stále dělá problém dát sama sebe na první místo, podívej se na shrnutí toho nejdůležitějšího z mých osobních i profesních zkušeností, jak být spokojená sama se sebou a taky sebevědomá navenek. Přesně tomuto se věnuje masterclass Z hodné holky sebevědomou ženou, kde ti vysvětlím, proč je důležité poznat své hodnoty a mít sama sebe na prvním místě… a že mít sama sebe na prvním místě neznamená chovat se nerespektujícím způsobem k ostatním

Když budeš žít podle svých vlastních hodnot a respektovat hodnoty ostatních, vytvoříš si autentičtější a harmoničtější svět.

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření. 

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned tím, že se podíváš na masterclass Z hodné holky sebevědomou ženou.