Život může být nádherná cesta plná zázraků. Obzvlášť když víš, jak si víc užívat života, jak se více smát a radovat se z maličkostí.

Vzpomeň si se mnou, jaké to bylo, když jsme byli děti. Nic nás netrápilo, hráli jsme hry a vymýšleli lumpárny. Alespoň já jsem to tak měla. Běhala jsem s klukama od vedle po lese, lezla na stromy a sem tam si odřela koleno. No stress! 

Dnes si ale místo toho říkáš asi někdy toto: „Šťastná budu AŽ… Až dokončím tento projekt… až si vezmu dovolenou… až změním práci… až potkám ideálního partnera… až se mi narodí dítě. A do té doby budu přežívat – chodit do práce, kterou nemám ráda, randit s lidma, který mi nepřijdou dost zajímaví, čekat, že mi děti spraví život…“

Přiznávám, že jsem na programu AŽ JEDNOU jela dlouhé roky, možná už od puberty. Teď už ale vím, že s tímto nastavením šťastná nebudu nikdy a život mi jen proteče mezi prsty. Více si užívat života totiž můžeme hned teď, ještě dnes, nehledě na práci, partnera nebo děti.

Dosáhneš toho jednak tím, že se naučíš, jak být šťastná, tak i jednoduchými tipy, jak se radovat z maličkostí.

Chceš si užívat života? 8 tipů, jak se radovat z maličkostí & 4 tipy, jak se více smát

9 jednoduchých a levných tipů, jak se radovat z maličkostí

Radost a smích jsou neodmyslitelnou součástí našeho života. Přináší nám štěstí a uvolnění, pomáhají zvládnout stres a negativní emoce a zlepšují náladu. Jsou skvělým způsobem jak posilovat psychickou odolnostNebrat věci vážně a umět se zasmát i úplné hlouposti je tak velmi osvobozující a užitečné pro náš životní styl a zdraví. 

Jak na to? Tady je několik tipů, jak se snadno radovat z maličkostí a více se smát:

1. Buď pozorná a všímavá ke kráse okolního světa

Zaměř se na přítomnost a vychutnej si každou chvíli. Zkus být pozornější a vnímej své okolí pomocí svých smyslů a hledej možnosti, jak se radovat z maličkostí. Vychutnej si chuť a vůni jídla, které právě jíš, nebo si všimni krásy přírody při procházce v lese. I malé detaily jsou přece nádherné – květiny na poli, zvuk ptáků nebo barvy západu slunce.

2. Dopřávej si malé radosti a užívej života

Někdy stačí něco opravdu malého, abychom se cítili líp. Udělej si čas na malé radosti, jako třeba si přečíst hezkou knihu, poslechnout oblíbenou písničku nebo si dát dobrou zmrzlinu. Nebo se prostě jen zastav, dopřej si čas sama se sebou a dej si pauzu od hektického a stresujícího života, který nám naši schopnost radovat se z maličkostí často komplikuje.

3. Dělej více věcí, které tě baví a přináší radost

Najdi si koníčky, zapoj se do života a hledej radost z maličkostí v každodenních aktivitách. Když najdeš to, co tě skutečně zajímá a naplňuje, neboj se to realizovat a investovat do toho čas a energii. Když budeš dělat více věcí, které miluješ, budeš si více užívat života a budeš cítit větší štěstí a naplnění.

4. Buď kreativní a tvoř

Chceš si více užívat života? Tvoření ti pomůžeš se zrelaxovat a bavit, zatímco vytváříš něco krásného nebo dobrého. Můžeš si zkusit vaření, malování, hru na hudební nástroj, psaná nebo jinou formu umělecké tvorby. Díky kreativním experimentům a tvoření se zaručeně budeš i více smát.

5. Buď spontánní a zkoušej nové věci

Občas je super dělat věci spontánně, bez přípravy nebo plánování. Může se jednat o spontánní výlet, setkání s přáteli nebo novou aktivitu. Nečekané situace mohou být velmi zábavné. Nech se unášet okamžikem a říkej „ano“ spontánním nápadům. Vytvářej si tak vzpomínky, kterým se budeš smát a na které budeš ráda vzpomínat.

6. Chceš se radovat z maličkostí? Poznávej a uč se nové věci

Učení tříbí mysl, je velmi obohacující a přináší nové zkušenosti a schopnosti. Ať je to cizí jazyk, nová hra, nový způsob vaření nebo cestování. Může nás to inspirovat a pomoci nám více si užívat života. Nové zážitky a perspektivy přináší novou radost a energii v každodenní šedi.

7. Užívej si chvíle se svými nejbližšími

Sdílení času s lidmi, kteří nám jsou blízcí, nás naplňuje pozitivní energií a pomáhá nám zapomenout na starosti. Můžeme společně vařit, hrát společenské hry, sdílet zážitky nebo se jen tak bavit a smát se. Společný čas nám může přinést velkou radost. Dej jim najevo své pocity a projevuj svou vděčnost a lásku, jsou to maličkosti, které změní tvé vztahy.

8. Chceš si více užívat života? Přemýšlej optimisticky a pozitivně

Když jsi pozitivní a vděčná za to, co máš, máš tendenci se cítit lépe. Zaměř se tedy na pozitivní stránky života, své úspěchy, pozitivní zážitky a vzpomínky. Snaž se nevěnovat pozornost negativním myšlenkám. To ti pomůže cítit se šťastněji, více si užívat život a radovat se z maličkostí.

9. Přestaň brát všechno vážně! Více se smát můžeš každý den

Každodenní život může být někdy monotónní a nudný. Navíc když bereš věci vážně a soustředíš se na to negativní, jsi ve stresu a nemáš důvod se smát. Pokus se proto najít humor v každodenním životě. Někdy stačí podívat se na situaci z jiného úhlu nebo se zasmát vlastním chybám. To ti přinese více radosti z maličkostí a budeš se více smát i během obyčejného dne.

Dle studií se malé děti smějí asi 400x denně, dospělí už v průměru jen 20x (Zdroj: Deník.cz). Tak zkusme naše skóre trochu zlepšit!

Při koučinku klienty učím, jak užívat života, radovat se z maličkostí a více se smát

Při koučinku klienty učím užívat života, více se smát a radovat z maličkostí

Život je krásná cesta, plná příležitostí, malých i větších radostí a smíchu. Pokud se však cítíš unavená, vystresovaná a přetížená, můžeš to snadno přehlédnout.  Proto doufám, že ti jednoduché tipy z tohoto článku, jak se více smát a radovat se z maličkostí, pomohou více si užívat života.

Nezapomeň, že štěstí se nenachází v materiálních věcech ani v žádném AŽ, ale v našich myšlenkách a pocitech. Snaž se více užívat života tady a teď. Pracuj taky na své životní harmonii, abys žila opravu naplno.

Důležitost radosti a smíchu mám na paměti i v pozici koučky. S klienty se smějeme často, nikdy ale abychom zlehčovali témata nebo se jim vysmívali, ale abychom je nebrali příliš vážně. Co je lepší, když zjistíš, že řešení tvého životního problému je vlastně snadné? Zasmát se tomu a mít radost, nebo si vynadat a zkritizovat se?

Není pro mě sad větší odměnou, než když se klient dokáže po několika sezení zase více smát a upřímně radovat z maličkostí i v těžkých chvílích. Potom to jde všechno prostě mnohem snáz. Pokud to chceš taky zkusit, domluv si se mnou schůzku zdarma.

Jak řekla má klientka Alžběta: „Nemohla jsem vstát ani z postele a neměla jsem absolutně žádnou chuť do života. Denča mě stabilizovala a ukázala, jak věci vidět jinak. Dodala mi zpátky ztracenou vůli a víru. Další den jsem už šla plná energie běhat, začala si dělat radosti.“

To jen dokazuje, že více radosti z maličkostí a smíchu v životě přináší mnoho pozitivních změn.

Hledej proto humor v každodenním životě a směj se co nejvíce!

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření. 

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že si zarezervuješ nezávaznou schůzku. Během 30 minut probereme, co tě zajímá.