Nechceš být workoholik, a přitom na práci myslíš neustále? Závislost na úspěchu ti nedá spát? Dělá ti problém se odtrhnout od pracovního emailu? Svůj čas a energii věnuješ převážně práci a dosahování cílů? Možná si říkáš stejně jako já dříve: „V osobním životě se mi příliš nedaří, tak radši uteču k práci. Tam umím silou vůle uspět a všechno vyřešit. Tam konečně získám uznání.“ Co jsem se naučila ze své zkušenosti s workoholismem a jak se mi povedlo nad ním vyhrát?

Žijeme ve výkonnostně orientovaném světě, kde je pracovní úspěch vnímaný jako nejvyšší hodnota. Už od malička se nás důležitě ptají „Čím budeš, až budeš velká?“. Od první třídy jsme chválení za výkon a dosahování vynikajících výsledků. Někteří z nás díky tomu mají silný sklon k workoholismu, začít překračovat své hranice a nezdravé se zaměřit na úspěch.

Práce a úspěch se staly společensky podporovanými drogami, které jsou ale pro náš život podobně škodlivé jako ty ostatní. Podle mého názoru a zkušenosti totiž jakákoliv závislost a jakýkoliv extrém omezují naši svobodu a autenticitu. Navíc jednou závislostí to začíná a postupně se přidávají další. Stačí se podívat na některé slavné osobnosti jako Freddie Mercury nebo George Michael.

Závislost na úspěchu vytváří nezdravý stav mysli, kdy sebe hodnotíme výhradně na základě svých profesních úspěchů a stále hledáme další a další potvrzení a uznání. Workoholici jsou neustále pohlceni myšlenkami na práci, stále pracují a obtížně se dokážou odpojit. Neustále se srovnávají s ostatními, jsou nespokojení s vlastními výsledky a potýkají se s výrazným strachem z neúspěchu.

Někteří navíc stejně jako já od sebe očekávají nejlepší výsledky ve všech oblastech svého života, nejen v profesní sféře. Vytváří tím na sebe nikdy nekončící bič.

Jedná se často o ambiciózní, vysoce motivované, tvrdě pracují lidi ochotné obětovat svůj osobní čas a pohodu ve prospěch dosažení svých cílů. O lidi, kteří možná úplně neví, kým jsou, o lidi, kterým chybělo uznání a pochopení v dětství.

Jaký dopad má workoholismus na život?

Má zkušenost s workoholismem narušila rovnováhu mezi prací a osobním životem a měla negativní dopad na mé fyzické a duševní zdraví. V knihách se píše, že obecně vede např. k:

  1. Vyhoření a vyčerpání: Neustálý pracovní tlak, ignorování svých potřeb a nedostatek odpočinku mohou vést k chronickému vyčerpání, únavě a snížení produktivity. Jedná se o začarovaných kruh únavy a výkonu.
  2. Poruše sebehodnoty: Závislost na úspěchu může vést k devalvaci vlastní hodnoty mimo pracovní oblast. Jedinec považuje pouze své profesní úspěchy za měřítko svého sebeobrazu, což omezuje jeho identitu a smysl života.
  3. Neschopnosti být tady a teď: Neustále přemýšlíme o budoucnosti a dalších cílech, což brání v naplňování a užívání si přítomného okamžiku. Tím mohou přicházet o radost a spokojenost ze svého života.
  4. Problémům ve vztazích: Nedostatek času věnovaného osobním vztahům může vést k napětí a vzdalování se od blízkých lidí. Společně strávený čas si navíc workoholik neumí plně vychutnat bez myšlenek na pracovní úkoly.
  5. Sklon k dalším závislostem (např. sociálním sítím, alkoholismu či jiným drogám)

Oproti tomu zdravý vztah k práci znamená vyvážený přístup, kdy práce není jediným zdrojem identity a štěstí. Věnujeme se rovnoměrně všem pilířům životní harmonie. Práce je tak pro jednotlivce pouze jedním dílkem skládačky v celkovém životním obrazu.

Jak ze zkušenosti léčit workoholismus a závislost na úspěchu?

8 tipů, jak dle mé zkušenosti léčit workoholismus a závislost na úspěchu

Závislost na úspěchu může kompletně zničit osobní štěstí, vztahy a změnit tvou osobnost. Je proto důležité si uvědomit, že úspěch není jediným měřítkem sebehodnoty. Věnuj se seberozvoji, hledej rovnováhu mezi prací a osobním životem a místo bezhlavého dosahování cílů si zkus užívat cestu, která k nim vede.

Dle mé zkušenosti workoholismus lze skutečně mírnit a léčit. Oproti jiným závislostem je to ale komplikované tím, že se své droze nejspíš nemůžeš zcela vyhnout. Nějakým způsobem pracovat a vydělávat si na obživu pravděpodobně musíš. Bude proto potřeba silné sebeuvědomění a disciplína. Je důležité začít budovat zdravější vztah k práci a najít rovnováhu s osobním životem co nejdřív! Jako u každé závislosti to ani u závislosti na úspěchu nebude přes noc.

Připrav se na to, že to nemusí být příjemné a můžou se dostavit i abstinenční příznaky. Odměnou ti ale bude autenický život.

1. Přehodnoť své životní priority

Uvědom si, že úspěch a práce nejsou jediným měřítkem tvé hodnoty. Přemýšlej o tom, co je pro tebe opravdu důležité. Jaké jsou tvé životní hodnoty a cíle mimo pracovní sféru? Oceňuj i jiné aspekty života, jako jsou vztahy, zdraví a radost z každodenních maličkostí. Když dáš na první místo namísto práce sebe, snáz nalezneš celkovou životní rovnováhu.

2. Přemýšlej o důvodech své závislosti na úspěchu

Možná cítíš povinnost dosahovat neustále dokonalosti, nebo si myslíš, že je to jediný způsob, jak dosáhnout úspěchu a uznání. Možná nevíš, kdo mimo práci jsi. Nebo je to forma úniku od jiných problémů. Identifikace těchto motivací ti pomůže porozumět kořenům tvého workoholismu a začít na nich pracovat.

3. Najdi si koníčky a zájmy mimo práci

Uč se vyvažovat pracovní povinnosti s časem pro odpočinek, relaxaci a zájmy mimo pracovní prostředí. Pokud díky workoholismus momentálně koníčky nemáš, zamysli se jako já nad tím, co tě bavilo v dětství. Může to být sport, umění, cestování nebo cokoli, co naplňuje radostí a dodává energii. Zkoušej různé věci a pomalu si najdi to svoje.

4. Místo přemýšlení o práci se nauč užívat si přítomnosti

Workoholismus ti neuteče 🙂 Odlož mobil, zkus se zaměřit na přítomný okamžik a najít radost v malých věcech. Meditace, jóga a mindfulness cvičení ti pomůžou zpomalit a připomenout si, že život není jen o dosahování cílů, ale také o radosti a spokojenosti. Třeba díky tomu najdeš i své životní poslání a nový smysl života.

5. Nastav a respektuj hranice workoholismu

Určitá míra workoholismu a zaujetí pro práci nejsou špatné, jen potřebují pevné a hlavně zdravé hranice. Stanov si pravidla ohledně práce, vytvoř si rozvrh mimopracovních aktivit a dej si ho i do pracovního kalendáře. Respektuj svůj volný čas stejně jako pracovní, pečuj o sebe a věnuj se svým blízkým. Vypni hlavu i pracovní notifikace, omez pracovní komunikaci mimo pracovní dobu a nauč se odmítat nadměrné pracovní zatížení, které přetěžuje.

6. Nauč se lépe plánovat pracovní dobu

Je to paradox, ale workoholik obvykle nepracuje efektivně a vydává spoustu energie na to, co není důležité. Stanov si jasné a realistické pracovní cíle. Zvaž, co je opravdu podstatné a co je pouze zbytečné plýtvání energií. Uč se plánovat svůj pracovní čas dle Paretova pravidla tak, abys měla dost času na důležité úkoly a současně si ponechalprostor pro odpočinek a aktivity s blízkými.

7. Nechtěj spasit svět svým workoholismem a deleguj úkoly ostatním

To, že si myslíš, že se bez tebe nic neudělá, je nesmysl! Ani to, že to nikdo neumí tak době jako ty! Nebuď na všechno sama. Nauč se neřešit každý úkol a radši pověřit ostatní členy týmu. Oni získají zkušenosti a tobě to pomůže uvolnit čas a soustředit se na důležité věci. Uvědom si, že spolupráce a delegování je klíčem k efektivní práci. 

8. Vyhledej odbornou pomoc

Workoholismus je závislost jako každá jiná. Cesta ven není snadná a zahrnuje abstinenční příznaky. Vyhledej proto podporu od odborníka, jako je terapeut nebo kouč. Taková spolupráce ti může pomoci získat širší perspektivu, podporu i pochopení a své nezdravé návyky snáz překonat.

Koučink ti pomůže léčit workoholismus a závislost na práci i úspěchu

Jak ti koučink pomůže léčit workoholismus a závislost na úspěchu?

Workoholismus a závislost na úspěchu není radno podceňovat. Ačkoli práce a úspěch jsou samozřejmě důležité, je také potřeba najít si čas na odpočinek, péči o vztahy a osobní rozvoj. Přílišné nasazení může vést k vyhoření, narušení životní rovnováhy a negativnímu vlivu na duševní zdraví naše i našeho okolí.

Pokud cítíš, že se s tím to problémem potýkáš nebo k němu máš sklony, zkus hned přehodnotit své životní priority, nastavit si hranice a najít si čas na odpočinek a koníčky. Pamatuj si, že život je o harmonii, radosti a osobním rozvoji, nikoli o přepracovanosti a nekonečném kolotoči plném úkolů a dosahování cílů.

Napiš mi a domluv si se mnou úvodní schůzku zdarma. Jako vyléčená workohlička, která to dotáhla až k silnému vyhoření, pomáhám nyní klientům v podobné situaci najít rovnováhu, radost a smysl v životě. Uplatňuji při tom vyzkoušené techniky a soucit, jelikož dobře vím, jak těžké je si jenom přiznat větu: „Jsem workoholik.“ 

Když se ti podaří svou závislost usměrnit do zdravých mezí, najednou zjistíš, že úspěchu v životě je možné dosáhnout i v klidu.

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření. 

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že si zarezervuješ nezávaznou schůzku. Během 30 minut probereme, co tě zajímá.