Životní poslání, smysl života a seberealizace jsou hluboká témata týkající se naší existence. Těmito prastarými otázkami se dříve zabývali především filozofové, duchovní učitelé a myslitelé. Dnes si je ale klade čím dál více lidí, a to už od dětství.
Podle Maslowovy pyramidy potřeb je seberealizace nejvyšší lidskou potřebou. Znamená dosažení svého plného potenciálu a osobního naplnění. Je to proces, ve kterém rozvíjíme své schopnosti, talenty a hodnoty, žijeme autenticky v souladu sami se sebou i svým životním posláním.
Navíc dle dokumentu od Netflixu Live to 100: Secrets of Blue Zones je to jedna z významných ingrediencí receptu na dlouhověkost. Co víc si přát?
Jaký je rozdíl mezi životním posláním a smyslem života?
Životní poslání představuje hledání a rozvíjení našeho daru, kterým chceme přispět světu. Je to vnitřní vodítko, které určuje, jakým způsobem chceme žít, jak se seberealizovat a jaké hodnoty sledovat. Náš život dostane smysl, jelikož se týká také toho, jak chceme pomáhat ostatním lidem.
🎁 Stáhni si ZDARMA minikurz Naplněný život s IKIGAI
Získej jednoduchého průvodce, který ti pomůže objevovat svůj životní smysl. Najdeš ho tady.
Smysl života je subjektivní a jedinečný pro každého člověka na základě jeho individuálních přesvědčení a hodnot. Pro někoho může spočívat ve vztazích s rodinou a přáteli, pro jiného ve službě druhým nebo v duchovním rozvoji. Někdo ho vidí v dosahování úspěchu a materiálního bohatství, zatímco jiný klade důraz právě na své životní poslání.
Pokud se chceš seberealizovat a najít své životní poslání, připrav se na to, že je to proces neustálého objevování, hledání a nalézání.

Jak najít životní poslání? Moje zkušenost v 7 krocích
Hledání životního poslání a způsobu, jak se seberealizovat, souvisí s objevováním svých hodnot, vášní, schopností a toho, co tě skutečně naplňuje. Také zahrnuje úvahy o tom, co tě bavilo od malička a jak můžeš prospět světu kolem sebe.
To se může během života s přibývajícími zkušenostmi vyvíjet a měnit. Je proto důležité být otevřená a flexibilně přizpůsobovat své životní poslání potřebám a hodnotám, které se ti postupně odkrývají, a zkušenostem, kterými se učíš.
Tady je 7 kroků, které mi pomohly objevit životní poslání, a tak žít smysluplně. Pokud jsi multipotenciálka, přečti si i můj návod v článku Jak najít multipotenciální poslání.
1. Poznej sama sebe a přijmi svůj smysl života
2. Experimentuj a poznávej své zájmy, vášně a způsoby, jak se seberealizovat
Hledej to, co tě dokáže nadchnout, co tě zajímá a co tě opravdu naplňuje. Zkoušej nové aktivity, neboj se vyjít z komfortní zóny a prozkoumat nové možnosti. Zkoumej různé kariérní možnosti, dobrovolnické aktivity, zájmové skupiny a kurzy. Tímto způsobem si vytvoříš širší obraz o možnostech a zároveň líp pochopíš, jak se seberealizovat, co tě opravdu baví a co to znamená žít smysluplně.
3. Hledej smysl v malých věcech a objevuj, co ti dělá radost
Ptej se, čím bys chtěla prospět světu a k jaké pozitivní změně bys chtěla přispět. Zkus propojit své silné stránky, dovednosti a vášně s potřebami ostatních. Může jít o ochranu přírody, pomoc lidem v nouzi, vzdělávání, spiritualitu nebo něco úplně jiného. Svým životním posláním se živit nemusíš, nemusí se ani jednat o něco velkolepého. Často se skrývá právě v malých okamžicích a radostech. Hledej proto smysl života a své „proč“ i v malých věcech, jako je procházka v přírodě, rozhovor s přítelem nebo nezištné pomáhání druhým. Když se to naučíš u těch malých, půjde to lépe i u těch velkých.
4. Žij smysluplně v souladu se svými životními hodnotami
Seberealizace není jen o tom najít životní poslání… Stejně tak významným aspektem je být v souladu s vlastními hodnotami. Najdi, co je pro tebe skutečně důležité, měj definovaný svůj žebříček životních hodnot a snaž se jednat a rozhodovat v souladu s ním. Žebříček sám o sobě ti pomůže odhalit tvůj smysl života, co je pro tebe důležité.
5. Stanov si cíle na své cestě seberealizace a rozvíjej své životní poslání
Tvé cíle by měly být v souladu s hodnotami a touhami, jsou specifické, realistické a měřitelné. Zvaž, jaké dovednosti, znalosti nebo zkušenosti chceš získat, a věnuj jim čas a úsilí. Nehledě na to pracuj také na svém sebevědomí, emocionální inteligenci, komunikačních dovednostech a budování zdravých vztahů. Vzdělávej se prostřednictvím kurzů, knih, online zdrojů nebo se zapoj do do dobrovolnických aktivit, které ti umožní rozšířit své znalosti, perspektivy i okruh lidí.
6. Udržuj v rovnováhu mezi pracovním a osobním životem
Jedním z klíčových prvků je také nalezení a udržování rovnováhy ve 4 pilířích životní harmonie, tj. mezi osobním růstem, prací, zdravím a vztahy s ostatními. Nehledě na to, co je tvé životní poslání, dbej vždy na to, abys měla čas na odpočinek, relaxaci a péči o své fyzické a duševní zdraví. Nezapomínej na cvičení, zdravou stravu, pravidelný odpočinek a péči o svou pohodu. Jen tak budeš moct žít smysluplně a udržitelně a třeba dosáhnout i dlouhověkosti.
7. Pomáhej ostatním a sdílej svůj smysl života
Často nalezení smyslu života spočívá v pomoci a propojení s ostatními lidmi. Sdílej své myšlenky, sny a pochybnosti s blízkými nebo se připoj ke komunitě, která hledá nebo už žije své životní poslání. Hovory ti poskytnou nové perspektivy a podněty, díky kterým lépe porozumíš svému životnímu poslání. Pomoc druhým a přispívání k blahu společnosti může přinést pocity naplnění a radosti.

Přihlas se na můj bezplatný kurz a zjisti, jak najít své životní poslání
Teď už znáš kroky, jak najít své životní poslání, a tak se seberealizovat a žít smysluplně. Možná se ti ho podaří objevit hned po přečtení tohoto článku, ale spíš se připrav na to, že je to proces, který chvíli trvá. Je to cesta objevování, sebereflexe a naslouchání svému srdci, která vede k spokojenějšímu a naplněnějšímu životu.
Můj kurz Naplněný život s IKIGAI ti může hledání značně urychlit. Získej jasnější představu o tom, co ti dává smysl, co tě naplňuje a jak z toho vytvořit směr, který tě bude bavit dlouhodobě.
Pamatuj, že každý máme svou vlastní cestu ke smysluplném životu a seberealizaci. Univerzální recept neexistuje.
Poměrně často se mi s klienty stává, že už skoro všechny puzzle pro to, jak najít životní poslání, mají, jen si to potřebují uspořádat a doplnit to, co ještě chybí. Někdy je to odvaha, sebevědomí, školení nebo pojmenování toho, co je jejich životní poslání, a plán, jak si za ním jít.
Tvé životní poslání může být zcela jedinečné a osobní. Můžeš se jím živit, ale nemusíš. Může to být velké, ale může spočívat i v malých radostech.