Je tu advent! Období radosti, lásky a času stráveného s blízkými… nebo to vnímáš jinak? Každý máme svůj vlastní pohled na toto sváteční období. U mě platí, že čím jsem starší, tím mám Vánoce radši. Proč? Protože už umím prožít autentické Vánoce v pohodě a v klidu.

Nebylo tomu tak ale vždycky. Spíš si pamatuji na Vánoce plné stresu, spěchu a zklamaných očekávání. Televizní reklamy, vánoční filmy a písničky nám totiž prodávají Vánoce jako to nejlepší období z celého roku. Za předpokladu, když máme vše dokonale nachystané, dodržujeme všechny vánoční tradice a nakupujeme hromady dokonalých dárků. Vánoce se tak pro mnohé staly symbolem shonu a nekonečného sezamu úkolů.

Klíčem k opravdu krásnému adventu a vánočním svátkům je říkat velké NE stresu, perfekcionismu a snaze vyhovět požadavku na dokonalé Vánoce. Místo toho si pak můžeš vytvořit autentické Vánoce zcela podle sebe, svých hodnot a preferencí, i kdyby to znamenalo, že je slavit nebudeš vůbec.

Pokud je ale slavit chceš, tady je několik mých tipů, jak prožít Vánoce v pohodě a v klidu.

1. Chceš Vánoce v pohodě a klidu? Řekni NE vysokým očekáváním

Stanov si reálná očekávání ohledně toho, co můžeš udělat a co ne, koho potkat a koho ne. Nenech se unášet vlnou perfekcionismu a snahou stihnout všechno. Zjednoduš si přípravy dle svých možností a přání, aby ti dělaly radost. Respektuj svůj čas a soustřeď se na to, co je pro tebe opravdu důležité. Ty i tví nejbližší stejně nejvíc ocení pohodu, lásku a radost, ne dokonale připravený stůl nebo počet navštívených vánočních večírků.

2. Naplánuj si advent a připrav vše včas

Rozvrhni si to, co chceš stihnout, na celý advent. Díky tomu začneš s přípravami na Vánoce včas a nebudeš řešit vše na poslední chvíli v tom největším shonu. Ve svých úkolech, jako je nákup a balení dárku, pečení cukroví nebo vánoční úklid, hledej hlavně radost a smysl. Pokud je tam necítíš, přemýšlej, jestli to opravdu musí být a jestli díky tomu prožiješ Vánoce v pohodě a v klidu. 

3. Dělej věci postupně a společně

 Místo, aby ses snažila všechno zvládnout sama a najedou, rozděl přípravy do menších úkolů a zapoj do nich všechny kolem sebe. Domluv si pečení cukroví s kamarádkami, rodinný vánoční úklid nebo se rozděl o přípravu štědrovečerní večeře s partnerem. Nepřikazuj ale ostatním co a jak mají dělat, snaž se je zapojit tak, aby to bylo nejen zábavné, ale také se mezi vámi posílilo pouto. Společně si tak vytvoříte opravdu autentické Vánoce.

4. Autentické Vánoce zahrnují vlastní tradice

Nepodléhej tlaku okolí a toho, co se má a nemá. Neměň to, co funguje, jen kvůli trendům na sociálních sítích. Vytvořte si s nejbližšími vlastní tradice, které vám přináší radost a klid, a těch se držte. Může to být sledování oblíbené vánoční pohádky, pečení rodinného cukroví, společné zdobení stromečku nebo něco úplně jedinečného. A pokud na tradice nejste, zaveďte si tradici „Vánoce bez tradic, v pohodě a v klidu“.

5. Snaž se nepodléhat nákupnímu šílenství

 Místo honičky za dokonalými dárky v přeplněných obchoďácích na poslední chvíli, nakup vše dopředu nebo online. Pamatuj, že nejlepší dárky jsou často ty, které ukazují tvůj zájem a péči o druhé, ne ty nejdražší ani největší. Piš si třeba dopředu seznam toho, co tví nejbližší meziřečí zmínili, že jim udělá radost, a potom je pod stromečkem překvap. Můžeš zkusit něco vlastnoručně vyrobit. Pokud na dárky nejsi, domluvte se na Vánocích bez dárků nebo na dárcích, které se vejdou do obálky.

6. Nezapomínej na čas pro sebe a odpočívej

Ideálně každý den si dopřej chvilku klidu sama pro sebe bez vyrušování a to-do listu, ať zregeneruješ a nabereš sílu. Jdi na čerstvý vzduch, přečti si oblíbenou knihu, napusť si vanu nebo krátce zamedituj u svíček. Rovnováha mezi čas stráveným s nejbližšími i o samotě je klíčem k prožití autentických Vánoc v pohodě a v klidu.

7. Užívej přítomný okamžik a prožívej Vánoce všemi smysly

Věnuj se přítomnému okamžiku a nedovol, aby stres, spěch a všudypřítomný shon ovládly. Autentické Vánoce jsou často spojené s vědomým prožíváním sváteční atmosféry všemi smysly. Ochutnala jsi nějaké speciální cukroví, potkala jsi opilého Santu Klause nebo tě zaujala neobvyklá vůně? Zaměř se na malé každodenní momenty, které ti dělají radost a ty potom sdílej s těmi, které máš nejradši. Pokud nevíš, jak hledat radost v běžných chvílích, přečti si článek o tom, jak si víc užívat života.

8. Připomínej si svůj původní záměr prožít autentické Vánoce v pohodě a v klidu

Když se dostaneš do stresu a shonu, vzpomeň si na to, co jsi letos od Vánoc chtěla a co prapůvodně znamenají. Je to čas radosti, lásky a pohody. Pokud nestíháš nakupovat, péct a uklízet, uvědom si, že možná ten nejlepší dárek, který můžeš ostatním dát, je tvá přítomnost, klid a zájem. Všechno ostatní si totiž můžeme koupit i po Vánocích.

9. Buďme ohleduplní k sobě i k ostatním

Ne každý chce slavit Vánoce, tak jako my. Každý máme svůj vlastní způsob. Pro mnoho lidí navíc toto období znamená velkou nostalgii a smutek. Mluvme proto svých pocitech, podporujme se a pomáhejme si.

Kdy jindy než o Vánocích.

Pokud stále nevíš, jak na autentické Vánoce v pohodě a v klidu, vyzkoušej mou techniku Kýbl stresu.

Pokud nevíš, jak prožít autentické Vánoce v pohodě a v klidu, vyzkoušej kurz Kýbl stresu

Vánoce a konec roku můžou být náročné a stresující. To ti nechci lhát. Pokud výše uvedené tipy nepomohly, vyzkoušej sebekoučovací kurz Kýbl stresu, kterou si zdarma stáhneš na tomto webu. Podívej se, co tě stresuje a co tě uklidňuje, a vytvoř si vánoční antistresovou strategii sobě na míru.

Tato technika pracuje s metaforou, kdy si svou schopnost vyrovnat se se stresem představíš jako kýbl a stres jako vodu. Pokaždé, když se setkáš s nějakou výzvou nebo stresující situací, přidáváš do kýble více vody. Když se kýbl naplní a přeteče, cítíš přetížení a nedokážeš se s nároky vypořádat. Je proto potřeba míru stresu, co do kýble přiléváš, nejen snížit, ale také hledat způsoby, jak vodu pravidelně vypouštět ven.

Pokud teď potřebuješ rychlé zklidnění, podívej se na  článek s tipy, jak se psychicky uklidnit a přestat stresovat.

Věřím, že díky těmto tipům může každý prožít autentické Vánoce v pohodě a klidu. Důležité přitom je poslouchat sama sebe a dělat to, v čem se cítíš dobře.

Klidné a radostné Vánoce!

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření. 

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že si stáhneš kurz Kýbl stresu.