Nový rok je jako kniha, plná prázdných stránek, které čekají, až je popíšeme. Změna čísla roku však sama o sobě nic neznamená, je to jen číslo v kalendáři. Ledaže chceš něco skutečně změnit ty, pak je to ideálním příležitost pro nový začátek. Pokud tomu tak je, naplánuj si rok 2024 s předstihem. Jak si dát a dodržet novoroční předsevzetí tak, aby vydržela a byla úspěšná?

Mnozí z nás si dopředu vymýšlí novoroční předsevzetí, což jsou cíle a záměry, které si přejeme dosáhnout během nadcházejícího roku. Bohužel asi každý alespoň jednou zažil, jak rychle se tato předsevzetí mohou rozplynout. Dodržet novoroční předsevzetí po celý rok je totiž poměrně velká výzva, ale se správnou strategií zvýšíš svou šanci na úspěch.

Abychom mohli plánovat budoucnost, je potřeba nejdřív zrekapitulovat minulost.

Než si naplánuješ rok 2024, ohlédni se za rokem 2023

Rok 2023 pomalu končí…. Byl to rok plný výzev? Úspěchů? Nějakých neočekávaných zvratů? Před tím, než si dáš novoroční předsevzetí, podívej se zpět na minulý rok. Přitom nejde jen o vyhodnocení úspěchů, ale hlavně o pochopení, co jsme se naučili z neúspěchů a výzev.

1. Čeho jsi dosáhla? V čem jsi uspěla? Co se ti podařilo?

Začínáme vždy pozitivně. Co jsi v minulém roce dokázala? Zdokonalila jsi nějaké své dovednosti v práci, nebo jsikonečně zvládla ten základní recept na perfektní brownie? Každý úspěch, ať je malý či velký, si zaslouží svoji chvíli slávy.

2. Co ti dělalo radost? V čem chceš v novém roce pokračovat?

Co tě v roce 2023 potěšilo? Co tě pozitivně překvapilo? Co si chceš přenést i do nového roku? Každá malá i velká radost, která stojí za to si ji zopakovat, rozvíjet nebo v ní pokračovat.

3. Co se tolik nepovedlo? Co ses z toho naučila?

Chyby neexistují, jsou jen zkušenosti a příležitostí k učení. Vzpomeň si na chvíle, kdy to nešlo podle plánu. Co to naučilo? Hledala jsi nové cesty nebo jsi zjistila, že i neúspěch může být krokem směrem k něčemu lepšímu?

4. Co chceš změnit? 

Každý máme nějaký ten aha moment. Co bys v minulém roce udělala jinak, pokud bys měla tu šanci? Jaké lekce si z toho chceš vzít do nového roku?

Jak si dát a dodržet novoroční předsevzetí?

Jak si dát a dodržet novoroční předsevzetí?

A teď, když máš svou reflexi nad uplynulým rokem hotovou, můžeme se dívat dopředu a naplánovat si rok 2023. To, jaká si dáme novoroční předsevzetí dost zvýší pravděpodobnost toho, že je dodržíme.

1. Dej si vlastní realistická a konkrétní novoroční předsevzetí

Nedívej se na to, jaká novoroční předsevzetí si dávají lidé kolem tebe, nebo jaká jsou ta nejčastější. Zaměř se na sebe a zohledňovat to, čeho jsi už dosáhla, co ses naučila a co chceš změnit. Aby byla úspěšná, měla by splňovat kritéria SMART – specifická, měřitelná, akční, realistická a terminovaná. Ideálně směřují k tvé osobní vizi. Ptej se proto sama sebe: „Kde chci být za rok? Za pět let?“ Potom například místo „zhubnu“ si řekni „zhubnu 5 kilo cvičením do konce června“. Sni o velkých cílech, buď ambiciózní, ale nezapomeň, že vše začíná prvním malým krokem. Rok má 365 dnů, tak to nepřepal, ať zvládneš novoroční předsevzetí dodržet. 

2. Sepiš si všechna novoroční předsevzetí a potom se zaměř na priority

Která novoroční předsevzetí jsou pro tebe ta hlavní? Která tě baví a motivují? Předsevzetí by ti měla dělat radost, nevytvářet nový tlak a povinnosti. Porovnej je ideálně se svým žebříčkem životních hodnot. Pamatuj, že předsevzetí, která odpovídají tvým nejvyšším životním prioritám, budou mít na tvůj život větší pozitivní dopad. Na ty se zaměř. Když se totiž pokusíš o příliš mnoho věcí zároveň, podpoříš jen svůj pocit nedostatečnosti, frustraci a zklamání. Naopak jedna až tři priority současně minimalizují prokrastinaci a maximalizují úspěšnost.

3. Rozděl svá novoroční předsevzetí a cíle na menší kroky

Naplánuj si nejen cíle na rok 2024, ale i jak budeš postupně pracovat na jejich dosažení. Rozděl svá novoroční předsevzetí na menší kroky, úkoly a milníky, které jsou lépe uchopitelné. Udělej si jasno v tom, co potřebuješ udělat každý den, týden nebo měsíc. Stanov si realistické termíny. Tím zabráníš přehlcení, budeš snáz sledovat svůj pokrok a udržovat motivaci. Postupné malé změny jsou obvykle účinnější než rychlá a drastická řešení.

4. Pokud chceš novoroční předsevzetí dodržet, buduj nové návyky postupně

Změny nejsou snadné. Začni tím, že si vybuduješ menší návyky, které povedou k dosažení většího cíle. Zamysli se na tím, jak vypadá tvůj ideální týden a den. Zapiš si menší kroky do svého kalendáře a dodržuj je. Pokud chceš nový návyk a v něčem uspět, je potřeba být konzistentní a disciplinovaná, ne dokonalá a bezchybná. V udržení disciplíny a omezení odkládání ti pomůže pravidelný harmonogram. Hlavně ze začátku není například ani tak důležité, jak dlouho budeš cvičit jako že budeš cvičit aspoň 1 minutu.

5. Překonávej překážky s pozitivním přístupem

Nikdo není dokonalý a každý má občas sklony k odchylkám. Buď připravená na přizpůsobení svého plánu, když se vyskytnou neočekávané události. Překážky patří k procesu změny. Měj pozitivní přístup a neber chyby jako selhání. Snaž se z nich poučit. Když ze svého návyku vypadneš, snaž se k němu co nejdříve vrátit. Díky tomu se ti podaří dodržet novoroční předsevzetí po celý rok.

6. Zapoj své blízké a vzájemně se podporujte v tom dodržet novoroční předsevzetí

Sdílej svá novoroční předsevzetí s partnerem, rodinou nebo přáteli. Můžeš je klidně vyvěsit i na sociální sítě. Sdílení svých cílů s ostatními zvyšuje pocit závazku a dodává nám motivaci. Navíc společným úsilím můžeš dosáhnout lepších výsledků. Buď proto otevřená novým nápadům, inspiraci a jejich názorům. Podporujte se navzájem při překonávání těžkostí a udržování motivace.

7. Bav se, oslavuj a odměňuj se za úspěchy

Každý krok vedoucí k dosažení cíle je úspěchem sám o sobě. A každý úspěch, ať je malý nebo velký, si zaslouží odměnu. Udělej si radost za dosažení i malých cílů a buď hrdá na svůj pokrok. Pokrok je i to, že se snažíš a stále to nevzdáváš! Pravidelně se odměňuj a bav se na své cestě. Pamatuj, že úspěch super, ale je možné uspět i v klidu a s radostí.

8. Chceš dodržet svá novoroční předsevzetí? Buď trpělivá a flexibilní

Žádná změna není hned, každý začátek je těžký a cesta k cílům bývá klikatá. Plán je skvělý, ale život občas má své vlastní plány. Buď trpělivá sama se sebou a neboj se přizpůsobovat svůj plán tomu, co se zrovna děje. Buď flexibilní, nepřestávej a udržuj svou motivaci, ať dosáhneš skutečně dlouhodobé změny.

9. Neboj se pravidelně přezkoumávat a měnit své cíle 

 Pravidelně přezkoumávej své cíle a plány. Možná budeš potřebovat upravit své předsevzetí podle nových okolností nebo po dosažení některých cílů. Neboj se přizpůsobit svůj plán podle aktuálních potřeb. Hlavně pokud zjistíš, že tě nové návyky nebaví, nedělají radost a tvé cíle už nedávají smysl, neváhej svá novoroční předsevzetí přezkoumat a upravit.

Jak ti můj kurz pomůže naplánovat rok 2024, dát si a dodržet novoroční předsevzetí?

Jak ti můj kurz pomůže naplánovat rok 2024, dát si a dodržet novoroční předsevzetí?

Dát si a dodržet novoročních předsevzetí není snadný úkol, ale s pečlivým plánováním, realistickými cíli a odhodláním můžeš vytvořit úspěšný rok plný pozitivních změn. Můžeš vystoupit ze své komfortní zóny a vyzkoušet nové věci (více se dočeš v dalším článku zde).

Rok 2023 je základem pro tvůj budoucí úspěch. Sedni si s tužkou a papírem, zvaž své úspěchy a neúspěchy, a pak se s úsměvem a odhodláním podívej do budoucnosti. Nový rok je příležitostí k novým začátkům, takže otevři nový kalendář a pusť se do plánovaní. V tom ti pomůže můj program Nová JÁZrekapituluješ své dosavadní snažení v několika životních oblastech a naplánuješ, kam se chceš posunout a kým se tak postupně stát. Definuješ si, jaký nový návyk chceš zařadit do svého života. Dál ti pomůže díky emailové podpoře udržet si motivaci při jeho budování.

Díky strategii v tomto článku, která je dopodrobna rozebraná i v tomto kurzu, se ti podaří nejen svá novoroční předsevzetí dodržet, ale stát se postupnými krůčky i novou, lepší verzí sebe sama. Mně tento návod pomohl nejen zhubnout, ale také napsat dva e-booky a úspěšně podnikat.

Přeji ti, ať v novém roce dosáhneš všeho, po čem toužíš!

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření. 

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned tím, že se pustíš do mého programu Nová JÁ