Štěstí je něco, po čem touží každý z nás. Když se mě dříve někdo ptal, co v životě chci, většinou jsem říkala: „být šťastná“. Nevěděla jsem ale hned jak na to ani co to vlastně znamená. Neuměla jsem být šťastná sama se sebou. A tak jsem to zkoušela – prací, kariérou, nákupy, večírky, cestováním, dosahováním cílů a úspěchů. Mít spokojenější a naplněnější život se mi ale tímto způsobem nepodařilo.

Až jsem si jednoho dne uvědomila, že to bude třeba vzít za opačný konec a pojmout štěstí jako dovednost spojenou s novými návyky. A světe div se – funguje to!

Teď už vím, že štěstí je subjektivní pocit pohody a radosti, kdy se cítím spokojená se životem a mám plnenergie. Štěstí není pouze výsledkem vnějších faktorů, jako jsou peníze, úspěch nebo vztahy, ale naopak je potřeba ho rozvíjet jako vnitřní stav mysli. Velmi úzce souvisí s tím, jak moc jsme sami sebou a jak autentický život vedeme.

Jaké dovednosti tedy potřebuješ pro to mít spokojenější a naplněnější život? Nenechat se životem vláčet, ale tančit v jeho rytmu? Přestat přežívat a začít si užívat?

11 dovedností, jak být šťastná sama se sebou a mít spokojenější a naplněnější život, které se můžeš naučit

11 dovedností, jak být šťastná sama se sebou a mít spokojenější a naplněnější život

Štěstí! Co je to štěstí? Muška jenom zlatá, nebo dovednost, kterou je možné zvládnout jako každou jinou? Já se kloním k tomu, že když chceš mít spokojenější a naplněnější život, je to hlavně o návycích a dovednosti být šťastná sama se sebou. Tak se na ně pojďme podívat.

1. Chceš být šťastná sama se sebou? Dej sebe na první místo a pracuj na životní harmonii

Nesnaž se kontrolovat to, co pod kontrolou mít nemůžeš, a přijmi kontrolu sama nad sebou. Hledej způsoby, jak rozvíjet své schopnosti, získáš tak vyšší sebedůvěru a sebevědomí. Pracuj na rovnováze v životě, hledej si čas pro sebe a věci, které tě baví a naplňují. Neboj se zkoušet nové věci a posouvat své hranice.

2. Nauč se komunikovat, nastavit si hranice a naslouchat svým pocitům

Nepředpokládej, radši se ptej. Naslouchej nejen ostatním, ale hlavně sama sobě. Místo snahy zavděčit se a přemýšlení nad tím, co si o tobě ostatní myslí, se zaměř na sebe a na to, jak o sobě přemýšlíš ty a co cítíš. Díky tomu poznáš, co nechceš a čemu máš říct NE. A když řekneš Ne tomu, co nechceš, snáz zjistíš, co vlastně chceš a budeš šťastná sama se sebou.

3. Miluj a odpouštěj bez podmínek, ne kvůli ostatním, ale abys měla spokojenější a naplněnější život

Když budeš trávit víc času sama se sebou a začneš mít radši sama sebe, najednou budou mít radši i ostatní. Snaž se přijímat lidi i věci takové, jaké jsou, a přestat bojovat s tím, co nemůžeš ovlivnit. Nauč se odpouštět sobě i ostatním a udržovat si díky tomu vnitřní klid a spokojenější a naplněnější život.

4. Uč se, jak být šťastná sama se sebou, ze svých zkušeností

Díky poučením z vlastních chyb namísto cizích rad najdeš směr, kterým se vydat. Život má své vzestupy a pády a nepříjemné situace netrvají věčně, pokud si je neudržujeme ve své hlavěPřemýšlej o svém životě v širším kontextu. Co tě dělá a nedělá šťastnou? Díky tomu budeš vnímat chyby jako zkušenosti a lekce, které tě posouvají dál.

5. Najdi svůj smysl a použij svou energii k plnění svých snů

Přestaň plnit sny někoho jiného, nebo tlačit na ostatní, aby ti tvé sny plnili oni. Pro to, abys byla šťastná sama se sebou, je důležité mít vlastní cíl a smysl života. Najdi své zájmy, poslání a zjisti, co opravdu chceš v životě dělat, jak vypadá podle tebe úspěšný život. Když budeš směřovat své úsilí a energii k činnostem, které ti přinášejí radost, budeš se cítit spokojenější a naplněnější. 

6. Přemýšlej pozitivněji, směj se a raduj z maličkostí

Náš vnitřní hlas obrovský vliv na naše pocity štěstí. Uč se kontrolovat své myšlenky a udržovat pozitivní přístup k životu. Díky tomu budeš lépe řídit svůj život a vyhneš se negativnímu myšlení. Abys byla šťastná i sama, hledej každý den pozitivní stránky života a všímej si malých věcí, ze kterých máš radost. Často jsou to právě drobnosti, které nám přinášejí pocity štěstí.

7. Pro spokojenější a naplněnější život se nauč pracovat se stresem

Stres může být úhlavním nepřítelem našeho štěstí. Nauč se ho proto efektivně řešit pomocí zdravého životního stylu a relaxačních technik jako je hluboké dýchání, meditace nebo cvičení. Nebo vyzkoušej koučovací techniku Kýbl stresu a omez situace, které ti způsobují stres. Více se dočteš v článku Jak se přestat stresovat a rychle se psychicky uklidnit?

8. Otevři se novému a dělej změny, když jsou potřeba

Smiř se s tím, že jediné jisté v životě je změna, jinak ustrneš v dnešním rychlém světě na místě. Zkoušej i sama nové věci, cos nikdy dřív nezkusila, rozšiřuj si rozhled a získávej zkušenosti. Může to být zábavné a naplňující. Se změnami nebojuj, snaž se je přijímat tak, jak přicházejí a hledat v nich příležitosti se něco nového naučit.

9. Pečuj o vztahy s lidmi místo o věci

Nezacházej se sebou a s lidmi jako se stroji, které lze ovládat a mají fungovat. Kvalitní čas s blízkými a milovanými lidmi může zlepšit pocity štěstí a vést ke spokojenějšímu životu. Jestli chceš být v životě šťastná, buduj pevní vztahy založené na vzájemné důvěře a respektu. Budou pak pro tebe zdroj podpory, pochopení a lásky.

10. Být šťastná znamená být v přítomnosti

Minulost nezměníš a budoucnost ovlivníš pouze svými činy tady a teď. Užívej si okamžik, necestuj v myšlenkách do minulosti ani se neobávej budoucnosti. Nepřehlížej přítomnost, zkus se všemi smysly soustředit více na to, co se děje právě teď kolem tebe, a to si více vychutnat.

11. Praktikuj vděčnost

Praktikování vděčnosti je úžasný a jednoduchý způsob, jak být šťastná sama se sebou i s ostatními. Vědomě uznávej to, co už máš, namísto toho, co ti (ještě) chybí, totéž dělej ohledně lidí kolem sebe. Můžeš si třeba pravidelně psát seznam věcí, za které jsi vděčná a které tě dělají šťastnou. To ti pomůže si uvědomit důvody k radosti, mít spokojenější a naplněnější život a udržet si pozitivní postoj.

Být šťastná sama se sebou není cíl, ale cesta a kouč ti v tom může pomoct.

Stále neumíš být šťastná sama se sebou? Zkus koučink pro spokojenější a naplněnější život

Rozhodnutí být šťastná sama se sebou a mít si spokojenější a naplněnější život se může zdát obtížné, ale není to nemožné. Štěstí je možné se naučit a rozvíjet. Když si postupně osvojíš těchto 11 dovedností, vysoce pravděpodobně se zvýší tvá spokojenost se životem.  

Začít můžeš hned teď tím, že se zamyslíš nad třemi věcmi, za které jsi v životě vděčná a za co jsi vděčná právě dnes. Toto jednoduché cvičení můžeš opakovat každý večer před spaním nebo každé ráno. Sleduj, co to s tebou dělá. Jak se cítíš?

Pevně věřím, že svět potřebuje více šťastných lidí, kteří umí mít spokojenější a naplněnější život. Je to jedno z mých Proč se věnuji koučinku a jeden z nejčastějších cílů mých klientů. Společně potom definujeme postupné kroky za jeho splněním a oni se tak postupně učí všech základních 11 dovedností. Odchází ode mě ve chvíli, kdy se cítí, že už to umí a že si své štěstí zvládnou udržet.

Domluv si proto úvodní schůzku zdarma a zjisti, co pro tebe znamená být šťastná a jak spokojenějšího života dosáhnout.

Být šťastná sama i s ostatními a mít a naplněnější život je něco, na čem já osobně chci pracovat celý život. Není to cíl, kterého můžeme dosáhnout až jednou, ale cesta, po které můžeme kráčet už teď.

O mně

Jmenuji se Denisa a své klienty vedu k zažehnutí jiskry a úspěchu v životě.

Věřím, že život není od toho, abychom ho přežili, ale spíš si ho užili. Důležité při tom podle mě je dostat všudypřítomný stres pod kontrolu dřív, než začne kontrolovat nás.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že se objednáš na úvodní schůzku se mnou.