Konečně se rozhodneš začít se seberozvojem… nebo už se chvíli seberozvoji věnuješ, ale ztrácíš se v něm. Chceš se stát lepší verzí sama sebe a vydat se na cestu za zlepšením svých schopností, návyků, postojů, emocionální inteligence a dalších aspektů osobního života.

Ale jako všeho, je toho prostě moc! Příliš mnoho informací. Příliš mnoho možností, jak na sobě začít pracovat. Stačí uvést pár příkladů, se kterými mám po letech práce na sobě osobní zkušenost:

  • mentoring, školení a seberozvojové knihy

  • koučink

  • psychoterapie

  • skupinové workshopy a kurzy

  • alternativní terapie, jóga a meditace

  • změněné stavy vědomí

Byla by ale velká škoda, kdyby ses nechala odradit záplavou knih, profilů na sociálních sítích a přístupů. Nezjistit tak více o sobě, svém chování a motivaci. Nezlepšit schopnost zvládat změny, aktivně řešit problémy a rozhodovat se. Nepochopit lépe sebe i druhé, neučit se aktivně naslouchat a konstruktivně komunikovat… 

Pokud chceš vědět více o výhodách seberozvoje a koučinku, podívej se na můj článek Kolik stojí kouč? A proč se vyplatí investovat do seberozvoje?

Právě proto jsem připravila tento návod, jak začít se seberozvojem a jak se v seberozvoji neztratit. 

7 tipů, jak začít se seberozvojem a v seberozvoji se neztratit

7 tipů, jak začít se seberozvojem a jak se v seberozvoji neztratit

Pokud je začátek se seberozvojem pro tebe stejnou výzvou jako pro mnoho dalších, nevíš, odkud začít a jak se k tomu postavit, připravila jsem pro tebe návod jak na to.

Pamatuj při tom ale na jedno – najdi si svou prioritu, věnuj se jednomu tématu, ne všem najednou, a nepřepal to s informacemi. Radši toho přečti míň a hned vyzkoušej, než abys měla plnou knihovničku a tisíce seberozvojových profilů, které sleduješ, a nic z toho nezavedla do svého života.

1. Uvědom si, jak jsi na tom teď

Co prožíváš? Jak se máš? Čím se trápíš a co potřebuješ řešit? Co v životě už dál nechceš?

2. Stanov si žebříček hodnot a priority

Vyzkoušej můj snadný návod na žebříček hodnot. Co je pro tebe v životě důležité? Jaké je tvé hlavní téma? Co nejvíc zlepší tvou situaci, když se teď změní?

3. Stanov si cíl, čeho chceš dosáhnout

Proč chceš pracovat na svém seberozvoji? Co vlastně chceš? Zhubout? Změnit práci? Být šťastnější? …

4. Specifikuj a vizualizuj si svůj cíl

O kolik chceš zhubnout? Co od nové práce chceš? Jaké je tvé šťastnější já? Zkus si to barvitě představit se zapojením všech smyslů, ideálně si to i nakresli.

5. Zjisti, jaké náš možnosti seberozvoje 

Jak můžeš na svých prioritách pracovat? Kde najdeš informace a pomoc? Kdo tě v tom bude inspirovat?

6. Vytvoř si plán a definuj nejmenší krůček

Jaké menší kroky tě dovedou k cíli? Jak dlouho to bude realisticky trvat? Čím chceš začít? Co je ten první nejmenší krůček? Začni v malém a postupně přidávej.

7. Pusť se do akce a realizuj svůj plán!

Plán bez akce je k ničemu, to jestli vede k tvému cíli zjistíš, až se do něj pustíš. Zaregistruj se na kurz, objednej se na koučink nebo si najdi nový koníček.

Pokud tě zajímá, jak takový seberozvoj formou koučinku probíhá, podívej se také na můj článek Co čekat od koučinku? 7 bodů, které potřebuješ vědět.

Jedna věc je se seberozvojem začít, druhá vytrvat

Jedna věc je se seberozvojem začít, druhá neztratit se a vytrvat

Seberozvoj není na pár dní, výsledky se dostaví za několik týdnů, měsíců nebo let. Ideálně ale trvá celý život.

Kromě nadšení se učit potřebuješ taky odvahu, vytrvalost a trpělivost. Budeš totiž muset překonat sebe sama, dozvíš se o svých chybách a občas to může i bolet. Na druhou stranu tě to ale začne brzy bavit, přestaneš stagnovat a stane se to tvým životním stylem. Zjistíš, co chceš, a půjdeš si za tím. Vytvoříš si spokojenější život a hlavně dosáhneš úspěchu v klidu.

Ze své zkušenosti můžu říct, že seberozvoj za to stojí. Díky intenzivní práci sama na sobě teď žiji mnohem autentičtější život. Jsem celkově šťastnější, živější a radostnější a mám samu sebe mnohem radši, a to včetně všech svých chyb. Více o mém příběhu si můžeš přečíst na stránce O mně.

Pokud na to nechceš být sama, domluv si se mnou koučink. Mé balíčky a ceník najdeš na stránce Kontakt & Cena. Nezávazná seznamovací a plánovací schůzka v délce 30 minut je vždy zdarma.

Hodně odvahy a trpělivosti!

O mně

Jmenuji se Denisa a své klienty vedu k zažehnutí jiskry a úspěchu v životě.

Věřím, že život není od toho, abychom ho přežili, ale spíš si ho užili. Důležité při tom podle mě je dostat všudypřítomný stres pod kontrolu dřív, než začne kontrolovat nás.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že se objednáš na úvodní schůzku se mnou.