Konečně se rozhodneš začít se seberozvojem… nebo už se chvíli seberozvoji věnuješ, ale ztrácíš se v něm. Chceš se stát lepší verzí sama sebe a vydat se na cestu za zlepšením svých schopností, návyků, postojů, emocionální inteligence a dalších aspektů osobního života.
Ale jako všeho, je toho prostě moc! Příliš mnoho informací. Příliš mnoho možností, jak na sobě začít pracovat. Stačí uvést pár příkladů, se kterými mám po letech práce na sobě osobní zkušenost:
-
mentoring, školení a seberozvojové knihy
-
koučink
-
psychoterapie
-
skupinové workshopy a kurzy
-
alternativní terapie, jóga a meditace
-
změněné stavy vědomí
Byla by ale velká škoda, kdyby ses nechala odradit záplavou knih, profilů na sociálních sítích a přístupů. Nezjistit tak více o sobě, svém chování a motivaci. Nezlepšit schopnost zvládat změny, aktivně řešit problémy a rozhodovat se. Nepochopit lépe sebe i druhé, neučit se aktivně naslouchat a konstruktivně komunikovat…
Právě proto jsem připravila návod, jak začít se seberozvojem a jak se v něm neztratit. Nejdřív si ale přečti, co seberozvoj zahrnuje.
Co znamená seberozvoj? Co všechno zahrnuje?
Seberozvoj (také známý jako osobní rozvoj) je proces sebezdokonalování dovedností, schopností, vědomostí, chování a práce s emocemi stavu s cílem růst jako osobnost a lépe sobě porozumět. Zahrnuje hlavně tyto aspekty:
- Vzdělávání: Studium nových dovedností a znalostí prostřednictvím knih, kurzů, školení nebo samostudia.
- Emoční inteligence: Práce na lepším porozumění a řízení vlastních emocí, což může zahrnovat školení v práci s emocemi a empatii.
- Zlepšení dovedností komunikace: Rozvoj schopnosti efektivně komunikovat s ostatními a rozumět různým komunikačním stylům.
- Plánování a řízení času: Zlepšení schopnosti organizovat svůj čas a plánovat úkoly a cíle.
- Zdravý životní styl: Zaměření na fyzické zdraví, včetně cvičení, stravování a řízení stresu.
- Sebeuvědomění: Hledání hlubšího porozumění sobě samému, svým hodnotám a cílům.
- Rozvoj mezilidských vztahů: Zlepšení schopnosti navazovat a udržovat zdravé vztahy s ostatními lidmi.
- Kultivace myšlenek: Práce na pozitivním myšlení a vytváření zdravých vzorců myšlení.
- Cíle a motivace: Stanovení jasných cílů a motivace pro dosažení úspěchu.
- Spirituální rozvoj: Hledání smyslu života a rozvoj duchovní stránky osobnosti
Seberozvoj je celoživotní proces. Zahrnuje vědomé úsilí o zlepšení sebe sama v různých oblastech života. Může být cestou k větší spokojenosti a štěstí a pomůže ti dosáhnout snáz toho, co v životě chceš.
7 tipů, jak začít se seberozvojem a jak se v seberozvoji neztratit
Pokud je začátek se seberozvojem pro tebe stejnou výzvou jako pro mnoho dalších, nevíš, odkud začít a jak se k tomu postavit, připravila jsem pro tebe tento návod jak na to.
Pamatuj při tom ale na jedno – najdi si svou hlavní prioritu, věnuj se jednomu tématu, ne všem najednou, a nepřepal to s informacemi. Radši toho přečti míň a hned vyzkoušej, než abys měla plnou knihovničku a tisíce seberozvojových profilů, které na sociálních sítích sleduješ, a nic z toho nezavedla do svého života.
1. Uvědom si, jak jsi na tom teď
Co prožíváš? Jak se máš? Čím se trápíš a co potřebuješ řešit? Co v životě už dál nechceš?
2. Stanov si žebříček hodnot a seberozvojové priority
Vyzkoušej můj snadný návod na žebříček hodnot. Co je pro tebe v životě důležité? Jaké je tvé hlavní téma? Co nejvíc zlepší tvou situaci, když se teď změní?
3. Stanov si cíl, čeho chceš díky seberozvoji dosáhnout
Proč chceš pracovat na svém seberozvoji? Co vlastně chceš? Zhubout? Změnit práci? Být šťastnější? …
4. Specifikuj a vizualizuj si svůj seberozvojový cíl
O kolik chceš zhubnout? Co od nové práce chceš? Jaké je tvé šťastnější já? Zkus si to barvitě představit se zapojením všech smyslů, ideálně si to i nakresli.
5. Zjisti, jaké náš možnosti seberozvoje
Jak můžeš na svých prioritách pracovat? Kde najdeš informace a pomoc? Kdo tě v tom bude inspirovat?
6. Vytvoř si plán a definuj nejmenší krůček
Jaké menší kroky tě dovedou k cíli? Jak dlouho to bude realisticky trvat? Čím chceš začít? Co je ten první nejmenší krůček? Začni v malém a postupně přidávej.
7. Pusť se do akce a realizuj svůj plán!
Plán bez akce je k ničemu, to jestli vede k tvému cíli zjistíš, až se do něj pustíš. Zaregistruj se na kurz seberozvoje, objednej se na koučink nebo si najdi nový koníček. Buduj nové návyky a pracuj na své motivaci.
Pokud tě zajímá, jak seberozvoj se mnou probíhá a jaké nabízím možnosti, podívej se na mou stránku Seberozvoj.
Jedna věc je se seberozvojem začít, druhá neztratit se a vytrvat
Seberozvoj není na pár dní, výsledky se dostaví za několik týdnů, měsíců nebo let. Ideálně ale trvá celý život.
Kromě nadšení se učit potřebuješ taky odvahu, vytrvalost a trpělivost. Budeš totiž muset překonat sebe sama, dozvíš se o svých chybách a občas to může i bolet. Na druhou stranu tě seberozvoj ale začne brzy bavit, přestaneš stagnovat a stane se to tvým životním stylem. Zjistíš, co chceš, a půjdeš si za tím. Vytvoříš si spokojenější život a hlavně dosáhneš úspěchu v klidu.
S radostí a pozitivním postojem můžeš dosáhnout úžasných věcí a objevit nové stránky své vlastní osobnosti.
Pokud po přečtení tohoto článku stále nevíš, jak svůj seberozvoj uchopit, registruj se do kurzu Životní úklid s Kolem štěstí zdarma. Ten ti pomůže zrekapitulovat to, kde se právě v životě nacházíš, zjistit, co chceš změnit a na jakou oblast se zaměřit.
Ze své zkušenosti můžu říct, že seberozvoj za to stojí. Díky intenzivní práci sama na sobě teď žiji mnohem autentičtější život. Jsem celkově šťastnější, živější a radostnější a mám samu sebe mnohem radši, a to včetně všech svých chyb. Více o mém příběhu si můžeš přečíst na stránce O mně.
Hodně odvahy a trpělivosti!