Jak si udržet partnera a pracovat na zdravém a harmonickém vztahu, který vydrží? Většina z nás vyrostla na pohádkách, které končí svatbou a „žili byli, dokud neumřeli“. Nikdy to ale nebylo o tom, jak se princovi a princezně žilo po svatbě ani jak se jim podařilo to společně do smrtí zvládnout…
Zdravý a harmonický vztah vnímám jako poklad který si mnoho z nás v hloubi duše přeje. Je to vztah plný lásky, důvěry, respektu a vzájemného porozumění. Avšak, aby takový vztah vzkvétal, je třeba na něm pracovat a věnovat mu pozornost.
Domorodí šamani v Kolumbii nám kladli na srdce, že základem dobrého života jsou dobré vztahy. V dnešním světě to ale zdaleka není tak snadné zdravého a harmonického vztahu dosáhnout. Jednak si přitáhnout toho pravého partnera, druhak na vztahu společně pracovat a překonávat výzvy společně. Podporu a péči totiž nepotřebujete jen vy, ale i váš vztah jako takový.
Na začátku vztahu obvykle stačí málo, vztah je nový a kvete, protože prostě je. Na partnerovi vidíme hlavně ty pozitivní vlastnosti, těch stinných si tolik nevšímáme nebo doufáme, že zmizí. Milujeme se, právě proto, jací jsme.
Po nějaké době, v různých zdrojích se udává po jednom až třech letech, nastává první partnerská krize (druhá přichází údajně po sedmi letech). Najednou vidíme i všechny stinné vlastnosti svého partnera tak, jak jsou. Padají nám růžové brýle a tím končí i bezstarostná fáze, kdy vztah fungoval tak nějak sám od sebe.
Nejpozději od této chvíle je potřeba se naučit milovat partnera nejen proto, jaký je, ale i navzdory tomu, jaký umí být. Vztah se pod tíhou této rány buď rozpadá, nebo prohlubuje a posouvá se do nové fáze. V ní už ale na zdraví a harmonii vztahu potřebujeme pracovat vědomě.
Jak si udržet partnera? 8 bodů, jak pracovat na zdravém a harmonickém vztahu
Ať se nám to líbí nebo ne, dlouhodobé partnerství bez úsilí prostě nefunguje. Práci na vztahu ale nevnímejme jako povinnost, spíš jako příležitost k hlubšímu propojení a dosažení trvalého a harmonického vztahu.
Cílem by nemělo nikdy být si udržet partnera za každou cenu, ale cítit se ve vztahu dobře a spokojeně. Pokud se totiž partnera snažíme za každou cenu udržet, vytváříme podhoubí pro tzv. toxický vztah. Zdravý vztah je naopak založený na svobodné vůli a rovnosti partnerů, kdy se ani jeden necítí nucen, ani nenutí toho druhého k tomu, aby ve vztahu zůstal. Partneři ve vztahu jsou, protože dva jsou víc než jeden a vytvářejí rovnocenné partnerství, ve kterém se cítí dobře a bezpečně.
Pokud takový vztah také chceš, tady je mých osm klíčových bodů, které odpovídají na otázku: „Jak pracovat na zdravém a harmonickém vztahu?“
1. Zdravý a harmonický vztah stojí na vzájemné důvěře
Důvěra je základním pilířem každého harmonického vztahu. Zahrnuje vzájemnou věrnost, spolehlivost, upřímnost. Věříme, že partner jedná v našem nejlepším zájmu tak, aby nás nezranil, a že nás bude podporovat. Bez důvěry nelze vztah plnohodnotně budovat ani si udržet partnera, jelikož mu chybí jistota a bezpečí. Důvěra se buduje postupně a vyžaduje konzistentní chování, dodržování slibů a respektování hranic toho druhého. Je to zranitelný proces, i jen jedno zklamání nebo zrada může způsobit vážnou trhlinu ve vztahu. Je proto potřeba nakládat s ní opatrně, chránit ji a pečovat o ni.
2. Místo snahy si udržet partnera, se vzájemně podporujte a respektujte
Každý z partnerů je jedinečná osoba s vlastními názory, hodnotami, cíli a sny. Ne vždy se ale budou u obou shodovat. Je důležité podporovat tyto cíle a pomáhat partnerovi jich dosáhnout. Když si partneři navzájem projevují respekt, vytváří se atmosféra vzájemného uznání a obdivu. To pomáhá udržet vzájemnou důvěru a vyrovnat se s konflikty. Když podporujete jeden druhého, můžete společně růst a rozvíjet se, stejně jako váš zdravý a harmonický vztah.
3. Komunikujte, komunikujte a zase komunikujte
Otevřená, upřímná a respektující komunikace umožňuje partnerům sdílet své myšlenky, pocity a potřeby. Není nutné jen mluvit a sdílet svá očekávání, obavy a radosti, ale také se ptát a aktivně naslouchat bez souzení, obviňování či urážení. Špatná komunikace totiž vede k nedorozuměním a hádkám. Zatímco zdravá komunikaci ke konstruktivnímu řešení problémů, a to zase k udržení důvěry i harmonie ve vztahu.
4. Společně řešte konflikty
Konflikty jsou nevyhnutelnou součástí každého vztahu. Důležité je, jak s nimi zacházíte, zda konstruktivně či destruktivně. Místo abyste se konfrontaci vyhýbali nebo z konfliktu či vztahu hned utíkali, naučte se spolu mluvit o svých pocitech a potřebách a buďte otevření ke změnám. Nezapomeňte přitom na humor, který pomáhá překonat obtížné chvíle. Ujistěte se, že se konflikty nevyvíjejí do hádek, ale vedou ke konstruktivnímu řešení.
5. Udržujte romantiku, vášeň a intimitu ve vztahu
Romantika je důležitá pro udržení vztahu plného vášně, blízkosti a lásky. Nepodceňujte drobná gesta a překvapení, jako jsou dárky, lichotky nebo romantická rande. Udržujte intimitu naživu a nepřestávejte si říkat, jak moc si navzájem znamenáte. Romantické chvíle vám oběma připomenou, proč jste spolu a co na sobě milujete.
6. Společné zážitky a budoucnost pomůžou si vztah udržet
Společné zážitky a aktivity pomohou upevnit vaše pouto a vytvářet společné vzpomínky. Zajděte společně na výlet, vyzkoušejte nové koníčky, nebo jednoduše travte čas společně doma. Sdílení zájmů je důležité pro společnou budoucnost i zdravý a harmonický vztah. Spolupracujte na plánech, které mají pro vás oba význam, a podporujte jeden druhého v jejich dosahování.
7. Pracujte na sobě zvlášť i společně
Vztah by měl být místem, kde se oba partneři mohou osobně a emocionálně rozvíjet zvlášť i společně. Abychom ale měli zdravý vztah s druhým člověkem, musíme se nejprve postarat o sami sebe – pečovat o své fyzické a duševní zdraví, pracovat na svém sebevědomí a starat se o své vlastní potřeby. Když jsme autentické a šťastné samy se sebou, máme více pozitivní energie a nepotřebujeme si partnera udržet. On je s námi rád.
8. Odpouštějte sobě i sobě navzájem
Pokud chceme trvalý zdravý a harmonický vztah ideálně na celý život, nebylo by fér očekávat, že nezažijeme žádné zklamání nebo zranění. Lidé, kteří žijí v dlouhodobém partnerství se od těch ostatních liší tím, že mistrně ovládají umění odpuštění. Všichni se totiž učíme a při učení děláme chyby. Odpouštějme proto sobě i svému partnerovi to, co odpustit můžeme a chceme. Pokud totiž nemůžeme nebo nechceme, místo odpuštění dříve nebo později dojde na opuštění.
Jak ti koučink pomůže pracovat na zdravém a harmonickém vztahu?
Chceš-li dobrý život, zaměř se na dobré vztahy. To ale neznamená, že máš vyjít s každým a za každou cenu. Právě naopak, lidé do života přicházejí i odcházejí, ať chceme, nebo nechceme. Vztahy jsou dynamické a záleží na tom, jak na sobě partneři pracují a jak pracují na zdraví a harmonii svého vztahu. Ovoce této práce je zdravý a harmonický vztah.
Vztahy jsou místem, kde se velmi často projevují naše zranění a zklamání z minulosti. Buď se ještě umocní, nebo dostanou šanci se vyléčit. Velmi důležité je proto ve vztazích odpouštět nejen partnerovi, ale taky sobě. Nakonec každý vztah začíná námi. Stejně jako každý z nás i každý vztah je jedinečný a je potřeba hledat vlastní cesty, které vyhovují tobě a tvému partnerovi.
Pokud cítíš potřebu zapracovat na své roli vůči svému partnerovi a zjistit, jak váš vztahu lépe budovat, zvaž možnosti koučinku. Během něho projdeme tvé vzorce chování, práci s emocemi a komunikační dovednosti. Tvůj vztah se díky tomu prohloubí a dostane novou jiskru. Pokud tě to zaujalo, domluv si nezávaznou schůzku a pustíme se do toho.
Každý zdravý a harmonický vztah vyžaduje práci a usílí, ale je to práce, která se vyplatí.
O mně
Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření.
Začít můžeš hned a zdarma tím, že si zarezervuješ nezávaznou schůzku. Během 30 minut probereme, co tě zajímá.