Základem kvalitního života jsou zdravé mezilidské vztahy. Ať už jsou to vztahy přátelské, partnerské, rodinné nebo i vztah sama k sobě. Vztahy nám mají přinášet radost, podporu a lásku. Pokud nejsou zdravé, ale jedná se o tzv. toxické vztahy mají místo toho negativní dopad na naše fyzické i duševní zdraví. Kdy tedy odejít z toxického vztahu? A co dělat, když láska zraňuje?

Láska a důvěra jsou základem všech vztahů. Pozor ale na toxickou lásku, která je zraňující, destruktivní a bolestivá pro oba partnery. Takový vztah totiž není založený na respektu, podpoře a lásce samotné, ale hlavně na emoční závislosti.

Slyšelas někdy větu, že na terapii obvykle chodí lidé kvůli tomu, že ti, co by na ni měli chodit, na ni nechodí? Dle mé zkušenosti jsou to ve výsledku často právě vztahy, které mé klienty přivedou do mé kanceláře. Ve vztahu s druhým člověkem se totiž nejlépe ukáže, kým jsme, jaká máme slabá místa a nevyřešená témata.

Co jsou toxické vztahy?

V poslední době se o tomto tématu hodně mluví ve spojení s narcismem, manipulací a autoritářstvím. Toxické vztahy mohou vznikat mezi partnery, přáteli, rodinnými příslušníky nebo dokonce v pracovním prostředí (kde úzce souvisí se šikanou). Jsou nezdravé, destruktivní nebo dokonce škodlivé pro jednoho nebo oba partnery ve vztahu. Charakterizují se obvykle:

  • Nedostatkem respektu mezi partnery. Partneři neberou v potaz potřeby a hranice druhé osoby. Neposlouchání, degradace, shazování a ponižování jsou na denním pořádku.
  • Emoční manipulací, která může zahrnovat citové vydírání, obviňování, ignorování potřeb, pocitů a hranic druhé osoby. Toxický partner často používá manipulaci dosahování vlastních cílů nebo udržení kontroly nad druhým.
  • Nedostatkem podpory: Ve zdravém vztahu partneři podporují jeden druhého a povzbuzují se k osobnímu růstu. V toxickém vztahu je však podpora jednostranná, pouze ve prospěch jednoho z partnerů
  • Neustálými hádkami a konflikty: Ve zdravém vztahu jsou konflikty běžnou součástí komunikace a vedou k řešení. V toxickém vztahu jsou hádky časté, nekonstruktivní a můžou přejít do verbálního nebo fyzického násilí.
  • Nadměrnou žárlivostí a potřebou kontrolovat každý pohyb partnera, kdy dochází k neustálému podezřívání a nedůvěře.
  • Izolací od blízkých a přátel, což způsobuje pocit samoty a závislosti na partnerovi.
  • Fyzickým nebo psychickým násilím, které jsou extrémními znaky toxického vztahu a nikdo by je neměl tolerovat.

Jak poznáš, že jsi v toxickém vztahu?

  • Začínáš pochybovat o své hodnotě a cítíš se bezcenně kvůli neustálé kritice a degradaci ze strany partnera.
  • Dostavují se časté pocity strachu, stresu, úzkosti a nespokojenosti se vztahem a životem obecně.
  • Nedokážeš se za sebe postavit a uhájit si své potřeby a hranice
  • Marně doufáš ve změnu svého partnera nebo že se vztah uzdraví.
  • Cítíš se být na partnerovi závislá, v pasti a nedokážeš se z destruktivního kola osvobodit .

Pokud poznáváš některé z těchto znaků ve svých vztazích, je možné, že jsi v toxickém vztahu. Uvědom si, že to není zdravé a že máš stejně jako každý právo na šťastné a respektující vztah. Pokud nevíš, jak si přitáhnout do života toho pravého partnera, přečti si můj článek, jak na to.

Co dělat, když láska zraňuje? Je nutné vždy odejít z toxického vztahu?

Co dělat, když láska zraňuje? Je nutné odejít z toxického vztahu?

Pokud zjistíš, že se nacházíš v toxickém vztahu, a to nehledě na to, jestli jde o vztah partnerský, rodinný nebo přátelský, začni na sobě pracovat. Vztahy nám totiž obvykle poskytují to nejlepší zrcadlo toho, jak se my chováme sami k sobě.

Než ale hned z toxického vztahu odejít, přikláním se k tomu si s partnerem otevřeně promluvit a dát tomu šanci. Vylož karty na stůl a navrhni spolupráci na záchraně vztahu, případně společnou návštěvu odborníka. Uvědom si ale, že změnit můžeš jenom sama sebe, nesnaž se měnit partnera k obrazu svému.

Měj přitom na paměti, že přeměna toxického vztahu na zdravý je náročný a postupný proces. Bude potřeba čas, úsilí a velká dávka trpělivosti. Funguje to jedině tehdy, pokud jsou obě strany ochotny pracovat na změně a navzájem se v tom podporují. 

1. Přiznej si, že tě toxická láska zraňuje, a čím dříve tím lépe

Prvním krokem je si uvědomit, že jsi v toxickém vztahu a že potřebuješ změnu. Místo neustálého omlouvání toho druhého (a sebe) začni vnímat toxické chování jako nepřijatelné. Poznáš to podle svých emocí, které pravděpodobně časem začnou nabírat na intenzitě. Přijetí této informace neznamená, že musíš hned odejít z toxického vztahu.

2. Než hned odejít z toxického vztahu, promluv si o tom s partnerem

Základem zdravého vztahu je zdravá komunikace. Toxické vztahy obvykle mají prostor tehdy, když jeden nebo oba z partnerů potlačují své emoce a názory. Ze strachu z odsouzení nebo odmítnutí nesdílejí to, co jim vadí, a tak je láska zraňuje. Otevřená a respektující komunikace je klíčová pro vyřešení problémů a konstruktivní řešení konfliktů.

3. Nastav si hranice a respektuj je hlavně ty sama

Uvědom si své hranice a stůj si za nimi i za cenu konfliktů. Dej jasně najevo, že nepřijatelné chování nehodláš dál tolerovat. Spolu s partnerem si můžete své hranice sepsat formou dohody, abyste si jich oba byli vědomi. Zdravá láska se děje v rámci zdravých hranic, na které máš ty i tvůj partner právo. (Ne)respekt hranic je obvykle ten nejjasnější signál, jestli odejít z toxického vztahu.

4. Vyhledej podporu svých blízkých i odborníků

Nehledě na to, jestli chceš odejít z toxického vztahu nebo ho zachránit, mluv o tom se svými přáteli a rodinou. Hluboký rozhovor o tom, že tě láska zraňuje, s lidmi, kterým věříš, ti pomůže situaci lépe pochopit. Vyhledej pomoc odborníků, jako jsou terapeut nebo kouč, kteří mají zkušenosti s toxickými vztahy a mohou ti efektivně pomoci.

5. Začni hledat sama sebe a pracovat na své sebeúctě

Sama nebo s odborníkem se věnuj sebepoznání a sebeuvědomění. Přemýšlej o tom, co tě do tohoto vztahu přivedlo, jaké jsou tvé toxické vzorce chování a co si potřebuješ v sobě vyřešit, aby se to neopakovalo. Pracuj na zvýšení své sebeúcty a uvědomění, že si zasloužíš hezký a zdravý vztah, ne lásku, která zraňuje.

6. Neobviňuj sama sebe a odpouštěj!

V toxických vztazích dochází často k tomu, že se minimálně jeden partner za vztahové problémy obviňuje. Pamatuj, že to nikdy není jen tvoje chyba, každý jste zodpovědní za váš vztah stejným dílem. Nauč se odpouštět sama sobě i svému partnerovi. Pokud chcete začít znovu, bude třeba odpustit i všechny staré prohřešky. Pokud chceš odejít z toxického vztahu, odpuštění ti to taky značně ulehčí. 

7. Pokud se nic nemění, seber odvahu odejít z toxického vztahu

Pokud partner své chování nemění a situace se nelepší, může být nejlepším z toxického vztahu odejít. Posoudit to musíš podle sebe a podle toho, jestli ti dává smysl ve vztahu zůstávat. Zejména, pokud máte spolu děti a jiné závazky, měl by toto být spíše krajní krok ve chvíli, kdy máš téma rozchodu v sobě zpracované. Jinak tě můžou šrámy z tohoto vztahu sledovat ještě roky.

8. Pokud se rozhodneš z toxického vztahu odejít, počítej s časem na zahojení

Pravděpodobně rozhodnutí odejít z toxického vztahu bude těžké a zprvu bolestivé, dopřej si proto čas. Pravděpodobně budeš muset ukončit jakoukoliv formu kontaktu s partnerem a být pevná ve svém rozhodnutí se k partnerovi nevrátit. Začni dělat věci, co tě baví a dělají radost. Za nějakou dobu uvidíš, že ti je lépe bez něj a lásky, která zraňuje. Uvolníš prostor pro nový začátek a nové vztahy.

Koučink ti pomůže odejít z toxického vztahu i se po rozchodu posunout dál

Jak ti koučink pomůže odejít z toxického vztahu?

Toxické vztahy jsou čím dál tím častěji zmiňovaným problémem, který ovlivňuje mnoho lidí. I když jsou časté, nejsou normální!

Je však potřeba zmínit, že toxicita je problémem obou zúčastněných. Každý si do vztahu přinesl své vlastní vzorce chování a společně se jen umocnily. Ačkoliv jeden z partnerů je možná agresivnější, manipulativnější a majetničtější, ten druhý tomu stejnou mírou přispívá svým sebepotlačováním, obviňováním a pasivitou (často z role oběti). Možná s cílem situaci uklidnit, ale spíš to posiluje moc toho druhého.

Je důležité si uvědomit, že zůstat v toxickém vztahu na úkor sebe samé nemá žádný smysl. Vyhledání podpory a rozhodnutí odejít z toxické vztahu může být obtížné, ale nezbytné pro obnovení tvého štěstí a zdraví. Navíc ti to pomůže se ze situace poučit a najít si časem partnera, se kterým budete společně pracovat na zdravém a harmonickém vztahu.

Pokud uvažuješ o tom odejít z toxického vztahu nebo jsi to už udělala, ale nemůžeš se přes to přenést, neváhej se na mě obrátit. Domluv si úvodní schůzku zdarma a společně budeme hledat cestu k respektu, lásce a šťastnému vztahu, který si zasloužíš.

V každém případě počítej s tím, že cesta zpátky k sobě probíhá pozvolna po malých krůčcích. Ale stojí za to! Každý máme totiž právo na láskyplný vztah bez povyšování, manipulace nebo citového vydírání.

O mně

Jmenuji se Denisa a jako celostní koučka inspiruji ženy být více samy sebou a naplňovat své poslání bez nadměrného stresu a vyhoření. 

Chceš o mně zjistit více? Zamiř na stránku O mně a podívej se na můj instagram.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že si zarezervuješ nezávaznou schůzku. Během 30 minut probereme, co tě zajímá.