Nerada používám spojení „jsem ztracená“. Mám z něj totiž pocit, že co je ztracené, s tím se už nepočítá a na to se zapomnělo. Místo toho jsem asi před pěti lety o sobě říkala, že jsem „nenalezená“. To podle mě vystihuje vše. Co není ztracené, lze nalézt, obzvlášť když se jedná o nás samotné. Jak najít sama sebe? Vrhni se na téma sebepoznání a sebeuvědomění.

V dnešním uspěchaném světě je často těžké najít si čas pro sebe, natož čas na to najít sama sebe. Máme spoustu povinností, závazků a očekávání, která přicházejí z různých stran. Pro spokojenější a naplněnější život je ale minimálně pro mě klíčové si takový čas udělat. 

Sebepoznání je proces, který nám pomáhá lépe porozumět sobě samým, našim hodnotám, silným stránkám, přáním a omezením. Sebeuvědomění je potom schopnost uvědomovat si sebe samu, své pocity a potřeby.

Díky sebepoznání a sebeuvědomění můžu najít sama sebe, objevit svou pravou podstatu a žít autentický život podle svých vlastních představ a snů. 

Klíčové aspekty sebepoznání a sebeuvědomění aneb jak najít sama sebe:

 • Vím si, kdo jsem, jaká je má identita a co je má skutečná podstata
 • Znám své talenty a silné stránky (například díky testu VIA), které dál rozvíjím 
 • Uvědomuji si své slabé stránky, které přijímám 
 • Mám svůj žebříček hodnot, životních priorit a cílů, kterým se řídím 
 • Vím, čím jsem si v životě prošla a co jsem si z toho odnesla
 • Jsem si vědoma svých sabotérů – vzorců myšlení a chování limitujících můj rozvoj
 • Znám své spouštěče a automatické reakce na ně, snažím se s nimi pracovat
 • Uvědomuji si, chápu a vyjadřuji své potřeby, pocity a emoce 
 • Chápu své hranice, které si dokážu nastavit, a díky tomu postupně rozšiřuji svou komfortní zónu
 • Mám vizi, vím, co chci a co nechci, kam směřuji a kým chci být
 • Poznávám svůj hlubší smysl a životní poslání, které mi přináší radost, štěstí a naplnění 

Díky sebepoznání a sebeuvědomění si vybuduješ vyšší sebevědomí a sebedůvěru. Když najdeš sama sebe, získáš větší jistotu ve své schopnosti a budeš si více věřit. To povede k větší odvaze postavit se výzvám a vykročit z komfortní zóny.

Dalším přínosem sebepoznání a sebeuvědomění je zlepšení vztahů s ostatními. Když si uvědomíš své vlastní pocity, myšlenky a motivace, lépe porozumíš i ostatním lidem. Rozvíjíš schopnost empatie, což ti pomůže navázat hlubší a autentičtější vztahy (třeba najít toho pravého partnera). Budeš taky otevřenější rozdílným názorům a perspektivám.

Sebepoznání a sebeuvědomění taky pomáhají najít sama sebe, objevit naše skutečné vášně, hodnoty a cíle. Představ si, jaké by to bylo každý den vstávat natěšená na to, co nový den přinese…

6 kroků, jak najít sama sebe

Jak najít sama sebe? 5 kroků k sebepoznání a sebeuvědomění

dnešním chaotickém světě je velmi snadné ztratit sebe sama. Vše se vyvíjí strašně rychle, nemáme na nic čas a stále více z nás se cítí zmateně a odtrženě od svého pravého já.

Jelikož neznáme svou identitu, tak často na otázku „Kdo jsi?“ odpovídáme názvem své profese nebo nějaké jiné životní role. Neustále někam cestujeme a poznáváme nové země a místa, ale cestu dovnitř sebe podnikne málokdo. Netušíme, kdo jsme, chceme najít sami sebe, ale nevíme, co pro to máme vlastně udělat.

Sepsala jsem proto několik tipů, jak najít sama sebe a jak sebepoznání uchopit.

1. Sebereflexe a vlastní introspekce

Nauč se pravidelně hledat čas a prostor pro sebe, vlastní sebereflexi a vnitřní introspekci. Může to být například formou meditace, procházky v přírodě, paní deníku nebo jakékoliv jiné aktivity, která tě dostane do kontaktu se svými myšlenkami a pocity. Naplánuj si chvíle, kdy můžeš přemýšlet o svých silných i slabých stránkách, zájmech a cílech. Ptej se sama sebe, co tě skutečně naplňuje, co ti dělá radost a co je pro tebe důležité. Toto vnitřní zkoumání ti umožní najít sama sebe.

2. Sebepoznání skrze minulé zkušenosti

Minulé zkušenosti, jak pozitivní, tak negativní, poskytují nejcennější informace o tom, kdo jsi, co je pro tebe důležité a jaký je tvůj smysl života. Udělej si čas na reflexi nad svými minulými rozhodnutími, vztahy a událostmi. Zamysli se nad tím, co ses z těchto situací naučila a jak tě to zformovalo. Zaměř se i na to, jestli minulost po sobě nezanechala nějaké bloky, které teď brzdí tvůj vývoj. Zpracuj si je a pouč se z nich. To může být sice bolestivé, pokud ale chceš najít sama sebe, je to podle mě nezbytné. Jsou to právě obtíže a růst skrze ně, co tě zformovalo do toho, kým jsi a kým se můžeš stát. 

3. Sebeuvědomění pozorným nasloucháním sobě samé

Cvič vědomou pozornost a soustředění na přítomný okamžik. Díky tomu budeš lépe vnímat sama sebe, své pocity a reakce. Nauč se naslouchat tomu, co říkáš nahlas i svému vnitřnímu hlasu a intuici. Všechny odpovědi na své otázky máš v sobě, jen je potřebuješ najít. Buď pozorná k tomu, co tě dokáže nadchnut, co tě těší a co ti přináší radost, stejně tak ale i k tomu, co ti způsobuje stres, úzkost nebo vztek. Tímto způsobem si budeš mnohem lépe uvědomovat sama sebe a to, co se s tebou děje.

4. Najít sama sebe můžeš poznáváním nových věcí a rozšiřováním hranic komfortní zóny

Buď otevřená neustálému učení, poznání a rozvoji. Čtení knih, účast na workshopech nebo kurzech tě obohatí o nové informace a perspektivy. Objevování nových zájmů a aktivit může být skvělý způsob, jak najít sama sebe. Vyzkoušej nový koníček, sport, uměleckou činnost nebo jakoukoliv jinou aktivitu. To ti pomůže objevovat nové stránky tvé osobnosti a zároveň ti to rozšíří obzory.

5. Podpora od ostatních

Hledání podpory od ostatních lidí je důležitým aspektem sebepoznání a sebeuvědomění. Otevřená a důvěryhodná komunikace s blízkými přáteli, rodinou nebo profesionálem ti pomohou najít sama sebe. Profesionál navíc disponuje technikami a zkušenostmi, které tento proces dokážou značně urychlit a prohloubit.

Koučink ti pomůže najít sama sebe rychleji a efektivněji

Koučink ti pomůže najít sama sebe rychleji a efektivněji

Co říkáš na mé rady, jak najít sama sebe? Zní to jako dlouhá cesta objevování a přijímání sebe sama s veškerou svou jedinečností? Říkáš si, že to bude chtít dávku trpělivosti, sebereflexe a velkou zvědavost? Tak to jsi četla pozorně.

Pamatuj, že nejspíš neobjevíš všechny odpovědi najednou a nějaké věci se ti možná nebudou hned líbit. Buď proto k sobě laskavá. Jsi skvělá už teď, aniž bys věděla všechno. Navíc každý máme svůj vlastní postup a tempo, jak najít sama sebe.

Můžeš na to být sama, nebo využít koučink a najít sama sebe rychleji s podporou někoho, kdo má s tímto tématem bohaté zkušenosti. Nejprve jsem vše vyzkoušela na sobě, teď to předávám svým klientům. Používám zaručený postup a techniky, které se mi osvědčily, a díky tomu dokážu tvůj proces efektivně podpořit. Podívej se na můj program Sebepoznání a domluv si úvodní schůzku zdarma, během které si řekneme více.

Sebepoznání a sebeuvědomění vnímám jako cestu, která trvá celý život. Moc ráda po ní půjdu chvíli s tebou.

O mně

Jmenuji se Denisa a své klienty vedu k zažehnutí jiskry a úspěchu v životě.

Věřím, že život není od toho, abychom ho přežili, ale spíš si ho užili. Důležité při tom podle mě je dostat všudypřítomný stres pod kontrolu dřív, než začne kontrolovat nás.

Začít můžeš hned a zdarma tím, že se objednáš na úvodní schůzku se mnou.